štvrtok - 28. septembra, 2023
Do práce na bicykli, 10. ročník Do práce na bicykli je u konca. Martin zaznamenal rekordný počet účastníkov
Ilustračné foto: unsplash.com

10. ročník Do práce na bicykli je u konca. Martin zaznamenal rekordný počet účastníkov

Martinčania a cyklistika jednoznačne patria k sebe. A dokazujú to aj výsledky. Mesto Martin triumfovalo aj v 10. ročníku súťaže Do práce na bicykli. Rekordný počet účastníkov z nášho mesta sa o víťazstvo postaral už po šiestykrát.

Alternatívnym spôsobom dopravy, najmä cyklodoprave, patrila zvýšená pozornosť počas júna, kedy sa konal jubilejný 10. ročník obľúbenej kampane Do práce na bicykli 2023. Vyhlasovateľom kampane boli aj v tomto roku Ministerstvo dopravy a Národný cyklokoordinátor v spolupráci s občianskym združením OCI Banská Bystrica. Zvyšujúci záujem nielen o cyklistiku, ale aj o meranie si síl medzi sebou sa prejavil aj vo vysokých číslach zaregistrovaných samospráv, tímov a tiež jednotlivcov. Počet prihlásených súťažiacich sa nakoniec zastavil na čísle 14 557, čo je doteraz najlepší výsledok kampane.

Samozrejme, ani Martin nesmel chýbať. A opäť so skvelými výsledkami: spomedzi 116 registrovaných samospráv obhájil svoju vlaňajšiu pozíciu a stal sa víťazom kampane už po šiestykrát. V roku 2023 sa do kampane zapojilo celkovo 1355 zamestnávateľov z celého Slovenska, ktorí vytvorili až 4 251 tímov a najazdili dokopy úctyhodných 1 875 837,45 km. Zvládli tak za mesiac jún ušetriť viac ako 468 ton CO2, čo si určite zaslúži obdiv. V našom meste taktiež padali v tomto ročníku rekordy v počtoch zaregistrovaných spoločností, tímov a prihlásených účastníkov. Za mesto Martin sa do súťaže zapojilo až 266 tímov s počtom 898 účastníkov, ktorí na bicykloch spolu najazdili 115 902,91 km.

Už tradične sa ako najlepšia v Martine umiestnila Jesseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského v Martine, ktorá v tomto roku zostavila 52 tímov Medických včiel so 173 bicyklujúcimi. Počtom celkovo najazdených kilometrov (22 804,08 km) patrí Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Martine vynikajúce 3 miesto spomedzi všetkých zaregistrovaných zamestnávateľov v tohtoročnej kampani.

Napriek vysokému počtu tímov a jednotlivcov z Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine bol najúspešnejší tím aj jednotlivec zo spoločnosti ECCO Slovakia, a.s.. Najlepšie umiestnená cyklistka z tímu 4Vrany najazdila 1 645,56 km a v rámci Slovenska jej patrí  28. miesto. Už spomínaný najlepší martinský tím 4Vrany s najviac najazdenými kilometrami, až 3 133,66 si vyjazdil 25. miesto v celoslovenskom hodnotení.

Celkovo sa v meste Martin zapojilo do kampane 88 firiem. Medzi tie najaktívnejšie v tomto roku patrili Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine, ECCO Slovakia,a.s., Univerzitná nemocnica Martin, VIENA INTERNATIONAL s.r.o., HBM Pharma, GGB Slovakia s. r. o., KraussMaffei Technologies, spol. s.r.o. a v neposlednom rade aj samotný Mestský úrad Martin. Zaujímavým trendom v súvislosti so zvyšujúcim záujmom o cyklodopravu je počet zaregistrovaných spoločností s jedným tímom. Až 60 firiem vytvorilo iba jeden tím s 2-4 členným počtom.

Zdroj: TS, mesto Martin

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Parkovanie, Pozor! Zmena parkovania v Martine

Pozor! Zmena parkovania v Martine

Od októbra vstupuje do platnosti zákon, ktorý zakazuje státie motorových vozidiel na chodníkoch. Mestská polícia …