sobota - 14. decembra, 2024
, 15. november, deň vedcov a vynálezcov

15. november, deň vedcov a vynálezcov

Kulma, elektrická maselnička, ionizátor vzduchu, vysávač, domáce chladiarne vína. Slovenská národná knižnica (SNK) ukrýva vo svojich depozitoch zmienky o najrôznejších užitočných i menej užitočných vynálezoch. Niektoré z nich tento  svet síce nezmenili, ale aspoň sa na nich pousmejete. Prežite so zdigitalizovanými fondmi SNK príjemný 15. november, sviatok svätého Alberta Veľkého, patróna vedcov a vynálezcov.

V utorok 15. novembra si pripomíname sv. Alberta Veľkého, ktorý patrí medzi veľkých teológov katolíckej cirkvi a ktorý, vďaka svojej všestrannej vedeckej činnosti, prispel k vedeckému rozvoju ľudstva. V roku 1931 ho pápež Pius XI. vyhlásil za svätého a o desať rokov neskôr ho pápež Pius XII. vyhlásil za patróna vedcov.

V priebehu storočí vznikali rôzne praktické či nepraktické vynálezy a vďaka zdigitalizovaným fondom SNK môžete nahliadnuť do minulosti a pozrieť si akým smerom sa objavitelia v danej dobe uberali, ktoré vynálezy uspeli a ktoré sú naopak nepoužiteľné.

Navšívte dokumenty, ktoré zachytávajú ako sa ľudstvu zlepšuje zrak, ako rýchlo rastie srdce, ako pracuje „železná švadlena“ – dnes známa ako šijací stroj. „Ktorá rúcho pre mladú nevestu tak skoro našila, jako keby holé ruky ľudské dvanáct obratných švadlen boly pri tom pracovaly,“ opisuje zázrak Domová pokladnica v roku 1863. Z dobovej tlače sa taktiež dozvedáme, že necelý rok po oficiálnom objavení rőntgenového žiarenia (1895) Wilhelmom C. Rőntgenom sa berlínski vedci chopili príležitosti a začali skúmať ako ho využiť v chirurgii. Aj dizertačnej práci Irene Currie, dcére Marie Currie Sklodowskej, o výskume alfa žiarenia polónia venovali médiá pozornosť. „Spálila som sa už niekoľkokrát. Nehrozí nám ani také nebezpečenstvo, akému sú vystavení robotníci v rôznych odvetviach priemyslu a my sa môžeme tiež lepšie chrániť. Sme tiež kontrolovaní periodickými skúškami krvi,“ mylne argumentovala neskoršia nositeľka Nobelovej ceny za chémiu, ktorá vo veku 58 rokov umrela na leukémiu.

Na konci 19. a začiatku 20. storočia sa bežní ľudia nestačili diviť. Kontinenty sa spájajú cez telefón, knihy a listy sa píšu oveľa rýchlejšie písacím strojom ako perom, vzdialenosti sa prekonávajú bicyklom či automobilom. Do života sa vkrádajúca elektrická energia oživuje nových pomocníkov a stroje v domácnosti – práčku, kulmu, žehličku (aj na vlasy), fén, vysávač, šľahač, holiaci strojček, kuchynský mixér. Ak si chcete prečítať viac, kliknite na stránku digitálnej knižnice snk.sk

zdroj: Katarína Mažáriová, hovorkyňa SNK

foto: zdroj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Martin, Kam za kultúrou v Martine? Z novembrovej ponuky podujatí si každý vyberie to svoje.

Kam za kultúrou v Martine? Z novembrovej ponuky podujatí si každý vyberie to svoje.

Čo, kam, kde a kedy v Martine počas novembra? Turistické informačné centrum prináša výber z …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *