sobota - 20. augusta, 2022
, 180. výročie narodenia Andreja Kmeťa

180. výročie narodenia Andreja Kmeťa

V piatok 19. novembra 2021 uplynie 180 rokov od narodenia jednej z najvýznamnejších osobností v oblasti zberateľstva a múzejníctva na našom území, zakladateľa Muzeálnej slovenskej spoločnosti, botanika, archeológa, mineralóga, etnografa a v neposlednom rade i rímskokatolíckeho kňaza Andreja Kmeťa.

Hlavne vďaka jeho neúnavnej práci a iniciatíve bola v auguste roku 1908 v Martine otvorená I. účelová budova Slovenského národného múzea, ktorá dnes nesie jeho meno. Múzeum Andreja Kmeťa si svoju zakladajúcu osobnosť vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu pripomenie v tento deň aspoň menšími aktivitami.

Múzeum Andreja Kmeťa bude v piatok 19. novembra 2021 otvorené dlhšie, a to od 9.00 hod. do 18.00 hod. so zľavneným vstupným (1 € pre dospelých; pre deti, študentov a seniorov zdarma). V súvislosti s aktuálnymi protipandemickými opatreniami bude prístupné len pre kompletne zaočkovaných návštevníkov. Vo svojich priestoroch, okrem stálych expozícií Príroda Turca a Kmetianum, budú môcť návštevníci vidieť audiovizuálnu prezentáciu o Andrejovi Kmeťovi. Pozostávať bude z textu archeológa Štefana Janšáka z roku 1942, ktorý narozprával herec Slovenského komorného divadla Tomáš Mischura, a krásnych fotografií z Turca i Kmeťovho milovaného Sitna, ktoré poskytli kurátori Múzea Andreja Kmeťa a Ján Farský.

V tento deň sa o každej celej hodine od 10.00 hod. do 14.00 hod. po Divadelnom námestí prejdú historické postavy, a to samotný Andrej Kmeť a jeho blízki priatelia a spolupracovníci Andrej Halaša a Ján Petrikovich. V Múzeu Andreja Kmeťa bude návštevníkov vítať prvá slovenská botanička Izabela Textorisová.

O 15.00 hod. si 180. výročie narodenia Andreja Kmeťa pripomenú zamestnanci Slovenského národného múzea v Martine spolu so širšou martinskou verejnosťou položením kytice na Národnom cintoríne v Martine. Krátke sprievodné slovo prítomným povie Milan Gonda.

Aktivity budú prebiehať v zmysle aktuálnych protiepidemických opatrení.

Andrej Kmeť (19. 11. 1841 – 16. 2. 1908) bol rímskokatolícky kňaz, botanik, geológ, mineralóg, paleontológ, etnograf. V roku 1893 bol jedným zo zakladateľov Muzeálnej slovenskej spoločnosti. Prvá historická budova Slovenského národného múzea, súčasné Múzeum Andreja Kmeťa, bola v Turčianskom Sv. Martine otvorená v auguste roku 1908. Andrej Kmeť sa bohužiaľ jej otvorenia nedožil, no rok predtým posvätil jej základný kameň. Väčšinu svojho života pracoval ako rímskokatolícky kňaz v Prenčove, kde okrem osvetovej činnosti písal popularizačné články do novín i časopisov doma, ale aj v zahraničí. Systematicky sa venoval viacerým oblastiam, a to nielen v oblasti prírodných vied. Vďaka jeho úsiliu sa podarilo pre múzeum v Turčianskom Sv. Martine získať nekompletnú kostru mamuta, ktorú vykopali robotníci v obci Beša. V oblasti etnografie zorganizoval niekoľko domácich aj zahraničných výstav čipiek, zbieral ľudovú slovesnosť, snažil sa dokázať pôvod Slovanov na našom území, ale najvýznamnejšie bolo jeho dielo v oblasti botaniky, ktoré sa považuje za najkomplexnejšiu herbárovú zbierku s viac ako 72 000 položkami, ktorá je výsledkom jeho celoživotného úsilia.

Zdroj: Milena Kiripolská, SNM

, 180. výročie narodenia Andreja Kmeťa

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

HK Martin, Martinskí Rytieri odštartovali prípravu úspešne. Porazili Žilinu

Martinskí Rytieri odštartovali prípravu úspešne. Porazili Žilinu

Hokejová príprava Martina pred novou sezónou Tipos SHL ligy začala 11.8.2022, úvodným derby zápasom so …