utorok - 27. februára, 2024
pohovor, 4 rady, ktoré vám pomôžu úspešne absolvovať pohovor a zamestnať sa
Ilustračné foto: Shutterstock

4 rady, ktoré vám pomôžu úspešne absolvovať pohovor a zamestnať sa

Pre niekoho je to skúška, pre iného šanca alebo zábava. Každý si tým aspoň raz v živote ale určite prejde. Pracovným pohovorom, ktorý rozhodne o vašej budúcnosti. Pripraviť sa na jeho úspešné absolvovanie však nie je vždy jednoduché. Náš článok vám dá preto niekoľko cenných tipov na to, aby ste to zvládli.

Zistite si potrebné informácie

Pred cestou na pohovor si všetko dobre preverte, pretože nielen titul, ktorý ste získali vďaka úspešnému vypracovaniu rigoróznej práce, bude mať pre váš postup rozhodujúce slovo. Veľmi dôležité sú aj ďalšie veci. K tým hlavným patria:

  • kto bude s vami robiť pohovor;
  • aký bude asi formát rozhovoru (skupinový alebo individuálny);
  • dress code a veci, ktoré musíte mať pri sebe (dokumenty, pomôcky atď.);
  • ako sa tam dostanete (je neprijateľné meškať).

Využite k tomuto účelu web, sociálne siete, osobné kontakty a recenzie. Možno potom zistíte, že nové náušnice z chirurgickej ocele vám môžu pomôcť zabodovať tiež.

Pripravte si odpovede

Pracovné pohovory sú rovnakého typu a zároveň sa navzájom líšia. Mnohí uchádzači o zamestnanie absolvujú svoj prvý pohovor. Aby ste sa preto vyhli stresu, všeobecné odpovede na bežné pohovorové otázky by vám mohli pomôcť.

Zvoľte si vhodný a neutrálny odev

Ideálne taký, ktorým nič nepokazíte. Nič extravagantné, vyzývavé a odhaľujúce chúlostivé časti tela. Menej je viac, platí aj v tomto prípade, tak na to myslite. Rovnako nezabudnite ani na osobnú hygienu, ktorá je dnes dôležitá nielen pre lepší pocit a krásu, ale aj zdravie. Rýchle bielenie zubov pár dní pred plánovaným pohovorom by vám mohlo pomôcť tiež.

Zvážte svoje neverbálne správanie

Personálni manažéri sú ľudia, nie automaty, preto rovnako ako všetci ostatní, dbajú na neverbálne znaky: vzhľad, mimiku, chôdzu, gestá atď. Myslite preto dopredu na svoju reč tela. Ak zvyčajne „trháte“ nohami, potom si ich prekrížte. Ak sa bojíte, že vás prezradia ruky, skúste ich zamestnať  perom. Pokúste sa pritom všetkom byť prirodzený a určite zanecháte dobrý dojem.

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Dovoz z Číny, Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Dovoz tovaru z Číny môže byť a pre mnohé podniky dnes aj je veľmi atraktívnou …