utorok - 23. júla, 2024
, 6. ročník podujatia:  Deň turčianskeho vidieka 2015 sa blíži…

6. ročník podujatia: Deň turčianskeho vidieka 2015 sa blíži…

Stalo sa už v Turci tradíciou, že koncom leta sa Turčania ( a nielen oni ) stretávajú v Blatnici na podujatí DEŇ TURČIANSKEHO VIDIEKA. Tohto roku bude deň s dátumom 6. septembra patriť oslave turčianskeho vidieka, jeho pracovitých ľudí, tradícií, ale najmä prezentácii kvalitných regionálnych produktov, úspešných poľnohospodárov, remeselníkov, podnikateľov, manažérov a miestnych samospráv.

Región Turiec je významným regiónom Slovenska, ktorý stavia na svojom prírodnom, kultúrnohistorickom , ale i socioekonomickom potenciale . Dôležití pre jeho rozvoj sú ľudia, a práve ľudský kapitál v Turci je silný. Ľudia sú pracovití, so vzťahom k pôde, k prírode, kultúre, športu. Región Turiec patril a patrí k významným poľnohospodárskym regiónom. Súčasné poľnohospodárske podniky , aj napriek tomu, že ich postavenie sa zmenilo, sú významnými podnikateľskými subjektmi s diverzifikovanou činnosťou. Ich finalizované poľnohospodárske produkty získavajú na trhu ocenenia kvality a je o ne záujem. Poľnohospodári napomáhajú tak propagácii a rozvoju regiónu. Na turčianskom vidieku vytvárajú pracovné príležitosti a starajú sa o to, aby krajina ich zásluhou bola obhospodarovaná a tým príťažlivá aj pre návštevníkov.

Cieľom podujatia je nielen popularizácia turčianskeho vidieka, ale aj podpora roľníckej hrdosti a zdôraznenie postavenia poľnohospodárov v spoločnosti. Naše kvalitné domáce potraviny si zaslúžia, aby sa zvýšila ich spotreba a predaj na vnútornom trhu a to si žiada neustálu propagáciu aj prostredníctvom takýchto podujatí.

Okrem celodenného kultúrneho a dožinkového programu, v ktorom sa predstavia výlučne turčianski folkloristi a muzikanti, budú mať návštevníci možnosť obdivovať šikovnosť turčianskych remeselníkov, ochutnať tradičné turčianske výrobky , uvidieť domáce a hospodárske zvieratá, ale tradične sa predstavia so svojou ponukou i podnikateľské subjekty poskytujúce služby na vidieku i dodávatelia poľnohospodárskej techniky. Na deti čakajú počas dňa rôzne atrakcie a výtvarné tvorivé dielne. Nechýbať bude ani tombola, víťaz pocestuje na zájazd do Ríma.

Súčasťou podujatia bude i súťaž malotraktorov domáckej výroby RALLY FATRA , ktorá si už na Dni turčianskeho vidieka získala svoje miesto. Novinkou bude exhibičná ukážka hasičov s názvom „Historický prierez hasičským útokom“ a Policajný zbor SR sa predstaví ukážkami policajnej kynológie.

Hlavným organizátorom tohtoročného Dňa turčianskeho vidieka je Turčianska regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora v spolupráci s Regionálnou rozvojovou agentúrou Dolný Turiec, a ďalšími partnermi, medzi ktorými je tohto roku aj ZMOT.

A na záver výzva :

Vyzývame turčianskych remeselníkov, ktorí majú záujem o prezentáciu a predaj svojich výrobkov na podujatí, kontaktujte nás na tel. 0915119990 alebo na e-mail: jmikusakova@gmail.com

Majitelia malotraktorov, ktorí sa chcú zúčastniť RALLY FATRA, prihláste sa u p.Miroslava Kubizňu tel.0907601502

, 6. ročník podujatia:  Deň turčianskeho vidieka 2015 sa blíži…, 6. ročník podujatia:  Deň turčianskeho vidieka 2015 sa blíži…

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *