piatok - 22. septembra, 2023
tesnenia, 6 vecí, ktoré by ste mali zvážiť pri kúpe tesnenia
Ilustračné foto: DmyTo/Shutterstock.com

6 vecí, ktoré by ste mali zvážiť pri kúpe tesnenia

Takmer na každom jednom kroku sa používajú rôzne typy tesnení, od tesnení hlavy, ktoré sú inštalované medzi blokom motora a hlavou valcov, až po tesnenia v práčke, ktoré zabraňujú úniku vody zo zariadenia.

Rôzne tesnenia sa starajú o rôzne časti strojov a spotrebičov a chránia ich pred zlyhaním a opotrebením. Iné zasa zabezpečujú spojenie viacerých častí, čím sa vytvárajú ideálne podmienky na bezproblémové a spoľahlivé lineárne vedenie.

Porucha ktoréhokoľvek z týchto a iných ďalších tesnení môže byť pre chod domácnosti a spoločnosti pomerne nebezpečná a môže byť najčastejším typom poškodenia, ktoré sa na konkrétnom zariadení vyskytuje.

Aby ste sa týmto a podobným situáciám vyhli, je nutné zvážiť kvalitu tesnenia pri výbere a ďalšie významné faktory.

Aké sú kľúčové úvahy pri kúpe tesnení?

▪     Životnosť

Tesnenie, ktoré sa má použiť v časti, ktorá je pravidelne servisovaná, sa bude líšiť od časti, ktorá zostane utesnená a plne funkčná niekoľko rokov. Preto je životnosť tohto doplnku veľmi dôležitým faktorom, na ktorý sa myslí už pri samotnej výrobe kvalitných tesnení.

▪     Rozmery

Rozmery tesnení pozostávajú z niektorých základných prvkov, ako je počet a veľkosť skrutiek (ktoré vyžadujú zárezy alebo otvory) v tesnení a rozmery tesnenia (ako je hrúbka, veľkosť rúry, vonkajší priemer, vnútorný priemer, priemer otvoru pre skrutku, atď.). Všetky tieto údaje vám môže poskytnúť váš technický tím a výrobca toho najlepšieho presného tesnenia.

▪     Tlak

Veľkosť tlaku, ktorý pôsobí na tesnenie, je ďalšia veľmi dôležitá vlastnosť na určenie použitého materiálu. Tlak smerom nadol pomáha určiť typ použitého materiálu a ako veľmi sa musí tesnenie deformovať. Napriek tomu je dôležitejšie množstvo tlaku zvonku (alebo zvnútra) zariadenia/potrubia.

▪     Teplota

Aj extrémne vysoké alebo nízke teploty majú priamy vplyv na typ a materiál tesnenia. Preto treba určiť pred jeho výberom aj kolísanie teploty v jeho okolí. To spôsobí dodatočné napätie v dôsledku kontrakcie a expanzie všetkých materiálov.

▪     Kompatibilita

Tento faktor mnohí často prehliadajú. Niektoré materiály nie sú navzájom kompatibilné a preto sa odporúča vyhnúť sa týmto kombináciám. Okrem toho by sa pri preplachovaní zariadenia mali určiť aj plyny alebo kvapaliny, ktoré sa v tomto procese používajú, aby sa predišlo predčasnému znehodnoteniu tesnenia.

▪     Použitie

Existuje množstvo aplikácií tesnení, ako napríklad:

  • Oddeľovanie kvapalín (od vody po olej a chemikálie).
  • Oddeľovanie plynov, ktoré sú toxické alebo vyžadujú ochranu pred vonkajšou kontamináciou.
  • Ochrana citlivých zariadení pred únikom alebo elektromagnetickým frekvenčným rušením zo zariadenia. Mali by ste si tiež premyslieť, či aplikácia špecificky vyžaduje použitie nevodivých materiálov v tesnení.

Ak vezmete do úvahy všetky vyššie uvedené faktory, pomôže vám to pri výbere tesnenia, ktoré je spoľahlivé, odolné a spĺňa všetky vaše konštrukčné požiadavky.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

kancelarske potreby, Dobite si batérie: Skvelé tipy pre viac energie na prácu aj život

Dobite si batérie: Skvelé tipy pre viac energie na prácu aj život

Načerpať energiu je dôležité pre všetky činnosti nášho každodenného života. Či už ste vystresovaní z …