štvrtok - 18. apríla, 2024
, 71. výročie oslobodenia mesta Martin

71. výročie oslobodenia mesta Martin

Mesto Martin, Posádka Martin a Slovenský zväz protifašistických bojovníkov Vás pozývajú na pietny akt kladenia vencov pri príležitosti 71. výročia oslobodenia Martina, ktorý sa uskutoční v pondelok 11. apríla. 

Pietny akt kladenia vencov sa uskutoční o:

  • o 13.00 hod. pri Pamätníku SNP na Severe,
  • o 13.45 hod. na Cintoríne hrdinov SNP v Priekope.

Oslobodzovanie Turca sa začalo v Dolnom a Hornom Turčeku až 4. – 5. apríla jednotkami Rumunskej a Sovietskej armády. Dostali sa až do Kremnice, ktorú oslobodili 3. apríla. Po doplnení útvarov pokračoval posun frontu po ľavom brehu Turca až po Slovenské Pravno, Dubové, Veľký Čepčín, ktoré boli oslobodené 7. apríla rumunskými jednotkami. 10. apríla v popoludňajších hodinách oslobodili rumunské časti operujúce na pravej strane Turca priestor až do Necpál a Blatnicu, čím bol vytvorený nástupový priestor pre oslobodenie Martina z juhu.

11. apríla 1945 v ranných hodinách nemecká 15. pešia divízia, ktorá v plnej zostave bránila prístupy k Martinu a Vrútkam, začala rýchly ústup aj z Turca obávajúc sa obkľúčenia. Ustúpila až po Strečniansky priesmyk, no jeho pripravené ústupové postavenie v predhorí východnej časti Malej Fatry bolo už obsadené partizánskymi jednotkami II. partizánskej brigády a prieskumných skupín škpt. Kováča až po Dubnú Skalu. Preto sa plánovaný spoločný útok na Vrútky a Martin neuskutočnil. Po oslobodení Martina vojskami čsl. armádneho zboru a rumunskými jednotkami a Vrútok jednotkami čsl. armádneho zboru opustili partizánske jednotky svoje pozície a spojili sa s oslobodzujúcimi jednotkami.

Foto: mil.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *