Príďte sa zoznámiť s Bohumilom Hrabalom – spisovateľom, Čechom, Stredoeurópanom. Pohrabte sa v jeho živote a tvorbe v Slovenskej národnej knižnici – Literárnom múzeu na výstave „Kdo jsem. Bohumil Hrabal – spisovatel – Čech – Středoevropan.“ Vernisáž sa uskutoční 26. novembra o 16. hodine v Literárnom múzeu SNK. Výstava potrvá do 20. februára 2016.
Fotografie, dokumenty i mnoho predmetov na výstave pochádza zo zbierok Památníka národního písemnictví v Prahe, Vlastivědného muzea v Nymburku a tiež z kolekcií priateľov Bohumila Hrabala. Takto sa zoznámite s jedným z najvýznamnejších a čitateľsky najobľúbenejších moderných českých autorov. Jeho dielo zostáva živé i temer dve desiatky rokov po smrti a to aj vďaka úspešným filmovým adaptáciám, ktorými oslovuje stále nové generácie kultúrnej verejnosti.
Výstava je rozdelená do troch geografických priestorov, ktoré významným spôsobom spoluurčovali životné osudy Bohumila Hrabala, a ktoré sa zásadne premietali aj do jeho textov. Prvým z nich je priestor mestskej periférie – pražská štvrť Libeň, v ktorej sa autor ako spisovateľ v 50. a 60. rokoch „zrodil“ a kde začala jeho úspešná kariéra. Práve v Libni sa stretával s výtvarníkom Vladimírom Boudníkom, básnikom a filozofom Egonom Bondym či surrealistickou skupinou tzv. Libeňskými psychikmi.
Druhý predstavovaný priestor, Čechy a Morava, je kľúčovým pre Hrabalov život a spisovateľskú dráhu – Brno, Nymburk, Praha, Kladno či Kersko – to sú mýlniky jeho života. Jeho osudy sú nerozlučne späté s množstvom konkrétnych lokalít, do ktorých opakovane umiestňuje i svoje prózy.
Stredná Európa je zas miestom širšieho ukotvenia Hrabalových textov. Hrabal reflektuje na historické spojenia Čiech s vývojom v nemeckom jazykovom priestore (monarchie). Jednou z opakujúcich sa tém v jeho dielach je spolužitie Čechov a Nemcov. Vojnové a povojnové traumy zas prežíva jeho žena Eliška a zasiahli jeho najintímnejší súkromný život. Práve stredoeurópske prostredie, kde vznikali prvé preklady jeho próz, neskôr zohralo dôležitú úlohu na Hrabalovej ceste za svetovosťou.
Výstava, ktorej autorom je Tomáš Pavlíček, potrvá do 20. februára 2016.
Autor: Katarína Mažáriová/manažér publicity DIKDA
Foto: oficiálny plagát