piatok - 29. septembra, 2023
, Výstava Kdo jsem: Bohumil Hrabal

Výstava Kdo jsem: Bohumil Hrabal

Príďte sa zoznámiť s Bohumilom Hrabalom – spisovateľom, Čechom, Stredoeurópanom. Pohrabte sa v jeho živote a tvorbe v Slovenskej národnej knižnici – Literárnom múzeu na výstave „Kdo jsem.  Bohumil Hrabal –  spisovatel – Čech – Středoevropan.“ Vernisáž sa uskutoční 26. novembra o 16. hodine v Literárnom múzeu SNK.  Výstava potrvá do 20. februára 2016.

Fotografie, dokumenty i mnoho predmetov na výstave pochádza zo zbierok Památníka národního písemnictví v Prahe, Vlastivědného muzea v Nymburku a tiež z  kolekcií priateľov  Bohumila Hrabala. Takto sa zoznámite s jedným z najvýznamnejších a čitateľsky najobľúbenejších moderných českých autorov. Jeho dielo zostáva živé i temer dve desiatky rokov po smrti a to aj vďaka úspešným filmovým adaptáciám, ktorými oslovuje stále nové generácie kultúrnej verejnosti.

Výstava je rozdelená do troch geografických priestorov, ktoré významným spôsobom spoluurčovali životné osudy Bohumila Hrabala, a ktoré sa zásadne premietali aj do jeho textov. Prvým z nich je priestor mestskej periférie – pražská štvrť Libeň, v ktorej sa autor ako spisovateľ v 50. a 60. rokoch „zrodil“ a kde začala jeho úspešná kariéra. Práve v Libni sa stretával s výtvarníkom Vladimírom Boudníkom, básnikom a filozofom Egonom Bondym či surrealistickou skupinou tzv. Libeňskými psychikmi.

Druhý predstavovaný priestor, Čechy a Morava, je kľúčovým pre Hrabalov život a spisovateľskú dráhu – Brno, Nymburk, Praha, Kladno či Kersko – to sú mýlniky jeho života. Jeho osudy sú nerozlučne späté s množstvom konkrétnych lokalít, do ktorých opakovane umiestňuje i svoje prózy.

Stredná Európa je zas miestom širšieho ukotvenia Hrabalových textov. Hrabal reflektuje na historické spojenia Čiech s vývojom v nemeckom jazykovom priestore (monarchie). Jednou z opakujúcich sa tém v jeho dielach je spolužitie  Čechov a Nemcov. Vojnové a povojnové traumy zas prežíva jeho žena Eliška a zasiahli jeho najintímnejší súkromný život. Práve stredoeurópske prostredie, kde vznikali prvé preklady jeho próz, neskôr zohralo dôležitú úlohu na Hrabalovej  ceste za svetovosťou.

Výstava, ktorej autorom je Tomáš Pavlíček,  potrvá do 20. februára 2016.

, Výstava Kdo jsem: Bohumil Hrabal

Autor: Katarína Mažáriová/manažér publicity DIKDA
Foto: oficiálny plagát

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *