nedeľa - 24. novembra, 2024
, V príprave cyklotrasy, ktorá prepojí Žilinu s Vrútkami nastal posun
Foto: ŽSK

V príprave cyklotrasy, ktorá prepojí Žilinu s Vrútkami nastal posun

Nastal významný zlom v príprave cyklotrasy, ktorá prepojí Žilinu s Vrútkami. Po takmer piatich rokoch sa  ukončilo posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Rozhodnutie EIAnadobudlo právoplatnosť. Žilinská župa sa tak môže posunúť v prípravách cyklotrasy ďalej.

Posudzovanie vplyvov na životne prostredie 

Žilinská župa má spracovanú dokumentáciu k územnému rozhodnutiu, v ktorom má približne 40 súhlasných stanovísk. Doteraz však nemohla o územné rozhodnutie požiadať, nakoľko nebol ukončený proces EIA. Ten skončil po štyri a pol roku krátko pred Vianocami. ,,Procesy posudzovania vplyvov stavieb cyklotrás na životné prostredie sú mimoriadne náročné.Bez tohto dokumentu by sme sa však nepohli ďalej. Hľadali sme také riešenia, ktoré sú síce stavebne zložitejšie, ale ich dopad na životné prostredie bude minimálny,“ povedala županka Erika Jurinová.

Kadiaľ pôjde cyklotrasa?

Úsek Strečno – Lipovec – Vrútky bude dlhý vyše 14 kilometrov a povedie aj mimoriadne atraktívnym prostredím Strečnianskych meandrov. Nový úsek dlho očakávanej cyklotrasy popod Strečno prispeje k čiastočnému odľahčeniu automobilovej dopravy a k bezpečnému prejazdu cyklistov. Samotná idea tejto cyklotrasy je zaujímavá už vo svojom technickom riešení. ,,Ide o najnáročnejší úsek v rámci celej Vážskej cyklomagistrály. Prichádza tam do úvahy niekoľko zaujímavých stavebných prvkov – od dvoch nových mostov ponad rieku Váh, rekonštrukcie dvoch existujúcich lávok, až po špeciálnu lávku, ktorá bude priechodná pre živočíchy,“ povedal odborník na cyklodopravu pre ŽSK Dušan Kubička.

Župu teraz v krátkom čase podá žiadosť o vydanie územného rozhodnutia, neskôr o stavebné povolenie.Nasledovať bude vysporiadanie pozemkov a zháňanie financií. Celý proces prípravy a výstavby bude finančne náročný, župa sa bude uchádzať o eurofondy.

Úsek Strečno – Lipovec – Vrútky je súčasťou Vážskej cyklotrasy, ktorá zabezpečí prechod cyklistov naprieč štyrmi samosprávnymi krajmi od sútoku rieky Váh až po prameň Čierneho Váhu. Jej najdlhšia časť, vyše 160 km, by mala viesť práve Žilinským krajom. V súčasnosti je u nás z nej zrealizovaných 22 kilometrov, ktoré majú charakter cyklochodníka.

Zdroj: ŽSK

 

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Martin, Kam za kultúrou v Martine? Z novembrovej ponuky podujatí si každý vyberie to svoje.

Kam za kultúrou v Martine? Z novembrovej ponuky podujatí si každý vyberie to svoje.

Čo, kam, kde a kedy v Martine počas novembra? Turistické informačné centrum prináša výber z …