streda - 24. apríla, 2024
, Zomrel Ivan Kral, legenda českej hudobnej scény
Foto: Toko Shiiki

Zomrel Ivan Kral, legenda českej hudobnej scény

Ivan Kral, skladateľ a hudobník, ktorý spolupracoval okrem iných s Patti Smith a Iggy Popom, a ktorého skladby nahrali aj U2 a David Bowie, zomrel včera vo veku 71 rokov vo svojom dome v Michigane.

Kral sa v USA preslávil v 70. rokoch dvadsiateho storočia ako gitarista a spoluautor skladieb Patti Smith, Blondie a Iggyho Popa. V 90. rokoch naštartoval úspešnú kariéru aj v Českej republike. Jeho najnovší album Smile vyjde vo Warner Music Czech Republic koncom februára.

“Bolo pre nás veľkým privilégiom môcť spolupracovať s láskavým človekom, skvelým muzikantom Ivanom Králom. Počas svojej kariéry stá po boku Patti Smith, Davoda Bowieho alebo Iggyho Popa, ale nahral aj veľa vlastných hodnotných albumov. Máme povinnosť sa postať o to jeho záverečné, na čom pracoval v posledných mesiacoch svojho bohatého života. O akýsi umelecký závet,“ hovorí Vladimír Kočandrle, riaditeľ vydavateľstva Warner Music.

Kralov návrat do rodnej Českej republiky v roku 1993 znamenal začiatok úspešnej sólovej kariéry umelca, hudobného producenta a skladateľa. Získal tri ceny Českej hudobnej akadémie. Okrem iného skomponoval hudbu pre pieseň Sen skupiny Lucie, ktorá bola zvolená za skladbu dvadsaťročia.

Jeho film The Blank Generation z roku 1976  zaznamenal zrodenie punk rocku. Predstavil punkové legendy ako Ramones, Blondie, Patti Smith, Talking Heads ešte predtým, než sa stali slávnymi. V roku 2001 sa usadil v Michigane so svojou ženou Cindy Hudson, ktorá je zároveň textárkou jeho piesní. Žili spolu blízko Ann Arbor v Michigane, kde pracovali v domácom štúdiu Bunnyhutch.

Jeho knižná biografia Neuvěřitelný od Honza Vedrala vyšla v decembri 2019. Vydanie jeho biografie v anglickom jazyku, Bloc, Shock, Rock, je naplánované na tento rok.

Zdroj: Renáta Tomášová, Warner Music

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Sima Magušinová a Zuzana Smatanová, Sima Magušinová a Zuzana Smatanová naspievali spoločnú pieseň Duše divoké

Sima Magušinová a Zuzana Smatanová naspievali spoločnú pieseň Duše divoké

Po skladbe Prichádza pokoj, predstavuje speváčka Sima Magušinová ďalšiu novinku z pripravovaného albumu. Spolu so Zuzkou …