S pohnutím spomínate na povinný poobedný spánok v škôlke? Chceli by ste si zopakovať osviežujúcu siestu, ktorú ste si vychutnali pri mori? S týmito 5 tipmi bude váš spánok zase kvalitný, dlhý a hlboký.
Koniec modrému svetlu
Svetlo, ktoré produkujú všetky elektronické zariadenia, sa nazýva modré. Je vedecky potvrdené, že modré svetlo spomaľuje a niekedy až úplne zastavuje produkciu melatonínu. Tento hormón je zodpovedný za našu ospalosť. Pri jeho nedostatku naše telo nie je pripravené na spánok, takže keď si ľahnete a zaspíte, vaše telo si kvalitne neodpočinie.
Jednoduchá rada znie, nepozerajte sa do telefónu aspoň hodinu predtým, ako idete spať. Lenže vieme, že také niečo sa ľahšie povie ako vykoná, poznáme aj iné, menej radikálne riešenie. Väčšina moderných smartfónov je vybavená takzvaný nočným režimom. Obrazovka prepnutá do nočného režimu nevytvára modré, ale žlté svetlo. To okrem toho, že nespomaľuje produkciu melatonínu, je tiež šetrnejšie k našim očiam.
Teplota miestnosti
Určite viete, aké náročné je zaspať, keď sa teploty šplhajú do tropických výšin. Odporúčaná teplota na kvalitný spánok je zhruba 20 °C. Ani viac, ale ani menej. Pri nižšej teplote sa zas môže stať, že sa budete budiť na to, ako vás oziabajú nohy alebo nahé ramená.
Dôležité je pred spánkom miestnosť dobre vyvetrať. Čerstvý vzduch rozptýli vaše myšlienky a dopraje vám ničím nerušený spánok.
Pred spánkom nejedzte
Po každom jedle náš organizmus naštartuje tráviaci proces. Kým sa jedlo strávi, môže to trvať aj niekoľko hodín. To, samozrejme, záleží na druhu jedla. Vo všeobecnosti sa však odporúča nejesť pred spánkom nič. A to už dokonca dve hodiny predtým, než vôbec vleziete do postele. Všetko, čo ste dovtedy zjedli, sa za ten čas stihne stráviť a vy pôjdete spať s pokojným žalúdkom.
Spánkový režim
To, či ste ospalý alebo bdelý, určuje váš cirkadiánny rytmus. Je to rytmus vášho organizmu, ktorý reaguje na zmeny vo vonkajšom prostredí, ale aj v produkcii hormónov a výmene látok.
Cirkadiánny rytmus si môžete vycvičiť. Najľahšie to urobíte tak, že budete chodiť spať vždy v rovnakom čase. Vaše telo sa naučí, v akej hodine má spustiť produkciu melatonínu, takže sa budete cítiť ospalo akurát vtedy, keď vleziete do postele.
A tu sa dostávame k ďalšej otázke. Spíte na kvalitnom matraci?
Matrac
Mnoho ľudí kvalitu matracu podceňuje. Spia na starých, preležaných, prípadne príliš tvrdých matracoch, a potom sa sťažujú na bolesti dolného chrbta, šije a krku.
Neexistuje univerzálne platné pravidlo, podľa ktorého by ste si mali matrac kúpiť. Zájdite do obchodu a najprv si jednotlivé typy dôkladne vyskúšajte. Každému vyhovuje niečo iné. Niekto preferuje tvrdší matrac, niekto mäkší. Ďalší zas nedajú dopustiť na matrace s pamäťovou penou či luxusné matrace s viacerými vrstvami.
Naším tipom sú matrace Dormeo. O vysokej kvalite a výnimočne výhodnej cene svedčia názory stoviek spokojných zákazníkov.
Záver
Trváme na tom, aby mali naše deti dostatok kvalitného spánku. Ale čo my? Nezanedbávajte vlastné zdravie. Hlboký spánok je predpokladom činorodého a vitálneho dňa. Držte sa našich 5 tipov pre zdravý spánok a zmena sa dostaví skôr, než by ste čakali.