Napriek tomu, že sa to nezdá, v posteli strávime až tretinu svojho života. O to dôležitejšie pre vás je, vybrať si na kvalitný spánok ten správny model. Ktoré faktory a kritériá treba pri hľadaní vhodného lôžka splniť, aby ste ráno vstávali odpočinutí a svieži?
Odpovede na tieto a ďalšie otázky nájdete v našom článku.
Ako nájdete tú správnu posteľ?
Vzorec pre dokonalú posteľ je jednoduchý. Výsledkom vašej snahy by mala byť podpora a úľava. Pri správnom ležaní sa chrbtové svaly uvoľnia, keď sa uvoľní prirodzený tvar chrbtice v oblasti ramien a bokov. Nohy a pás musia byť tiež pevne kvalitným matracom podopreté.
Ak chrbtica v ľahu na boku tvorí priamku – bez vybočenia – systém lôžka je optimálny. Preto postele nikdy netestujte a nevyberajte sami. Pozorný pohľad na chrbticu osoby, ktorá s vami zdieľa lôžko, môže byť v tomto smere veľmi nápomocný.
Ak si teda chcete v noci vo svojej posteli dobre oddýchnuť, nezabudnite okrem lyžice kvalitného včelieho medu na vysoko hodnotené matrace a posteľ.
Kedy je čas na novú posteľ?
Vedeli ste, že v priemere prespíme v jednej posteli až 22 rokov svojho života – a na tom istom matraci až 14 rokov. Pri dobrej masívnej posteli to nie je vôbec vylúčené a nič nezvyčajné, pretože drevo vydrží naozaj veľa. Matrac by ste však mali podľa odborníkov nielen z hygienických, ale aj ergonomických dôvodov vymeniť už po siedmich až desiatich rokoch.
Dôležitým upozornením v tomto smere je, že ak pôjdete vyberať nové matrace do postele, nájdite si na to čas ráno, pretože večer sa telo cíti vyčerpané a každá posteľ sa potom pri testovaní javí ako pohodlná, čo môže byť klamlivé.
Čo potrebujete vedieť pred kúpou?
Pred kúpou novej čalúnenej postele a doplnkov k nej je dôležité vedieť, aká veľká je miestnosť? A kde by sa mal tento kus nábytku v priestore nachádzať?
Pokojný spánok predsa potrebuje priestor! Poriadne sa v posteli „ponaťahovať“ je pre naše telo užitočné aj príjemné. Okrem plochy na ležanie je dôležitá aj výška postele. Tá komfortná je niekde medzi 50 a 60 centimetrami, čo uľahčuje vstávanie a nastupovanie z a do postele. Dajte si pozor aj na to, aby bola posteľ pri stene, pretože „neukotvený“ spánok bez opory v priestore nás robí nepokojnými.
Čo je dôležitejšie: lamelový rošt alebo matrac?
Oboje! Rozhodujúcim faktorom pre kvalitu nášho spánku nie je iba matrac, ako si mnohí myslia, ale lamelový rošt. Ak na jednej posteli spia rôzne typy postavy, odporúčajú sa výškovo nastaviteľné systémy, ktoré sa vám a vašim požiadavkám veľmi jednoducho prispôsobia.
Ako dlho by sme mali používať vankúš?
Napriek tomu, že si túto dôležitú súčasť postele často veľmi obľúbime, nemali by sme vankúš používať dlhšie ako štyri roky. Alebo ho najneskôr vymeniť pri kúpe nového matraca.
Treba si uvedomiť, že vankúš musí vašu hlavu dostatočne počas spánku podopierať, čo už nie je pri starších modeloch aj vďaka únave materiálu možné. Z čisto ergonomického hľadiska je tiež klasický vankúš 80 x 80 centimetrov out. Každý matrac má aj svoju ramennú zónu, na ktorú by sme si mali priamo ľahnúť. Vankúše je tiež lepšie kupovať podľa polohy tela, teda na brucho, chrbát alebo na boku.
Koľko techniky patrí do postele?
Čo najmenej. Psychológovia sa zhodujú na tom, že hrať hru alebo čítať správy v mobile pod perinou nie je rozprávka na dobrú noc. Myslite na svoju spánkovú hygienu! V posteli by malo byť čo najmenej elektrosmogu a rušivých faktorov.
Ak na tieto dôležité detaily budete myslieť, nemalo by vám počas spánku nič chýbať a ráno vstanete plní energie a dobrej nálady.