Zažite atmosféru starovekého Grécka prostredníctvom replík archeologických nálezov z čias minulých. Nájdete ich na výstave Grécko na úsvite dejín v Múzeu Andreja Kmeťa od 19. 4. do 28. 7. 2024. Autor výstavy Ján Hertlík svoje repliky upravuje rôznymi maliarskymi technikami, aby nadobudli podobu originálov vystavených v múzeách po celom svete.
Výstava prezentuje obdobie od mladšej doby kamennej (neolitu) až do doby bronzovej, teda od roku okolo 7000 pred n. l. až do roku približne 1200 pred n. l., kedy postupne zaniká mykénska kultúra. Významné osady tejto epochy sa nachádzali v Tesálii, v strednom Grécku, na Peloponéze a na východnom pobreží polostrova Atika.
Výstava pokračuje prezentáciou egejskej oblasti, Kykladských ostrovov a Kréty. Kyklady boli známe svojimi mramorovými plastikami a remeselne vyspelými mramorovými nádobami. Na Kréte boli postavené výstavné paláce zdobené ná stennými maľbami, vznikali drahocenné šperky, pútavé sošky a keramika všetkého druhu. Po zániku minojskej civilizácie prebrali vedúcu úlohu Mykény, ktorých kultúra bola nemenej vyspelá a bohatá.
Prekvapivé bohatstvo umeleckých diel i obdivuhodnú rozvinutosť výrobných technik dokladá autor mnohými ukážkami vo forme replík, ktoré dodávajú výstave mimoriadnu pútavosť.
Autor výstavy Ján Hertlík je vášnivý cestovateľ a zberateľ, ktorý prezentoval svoje zbierky na mnohých výstavách na Slovensku i v zahraničí.