štvrtok - 8. júna, 2023
Advent, Advent pomaly klope na dvere
Foto: Ewalds.sk

Advent pomaly klope na dvere

Najkrajšie sviatky v roku sa už nezadržateľne blížia a vy už určite usilovne rozmýšľate nad tým, ako sa vo vašej rodine a v domácnosti zmení nálada a rozvoniavať budú koláče.

Urobte si pekný advent

Nálada vianočných sviatkov začína v mnohých rodinách už s prvou adventnou nedeľou. Advent je obdobie štyroch týždňov (nedieľ) pred Štedrým dňom. Práve vtedy sa vždy zapaľuje jedna sviečka na adventnom venci. Adventné vence sú dôležitou súčasťou slávenia Vianoc v mnohých kresťanských cirkvách a rodinách. Začína sa nimi krásne adventné obdobie. Tradičné adventné vence sú obľúbenou vianočnou tradíciou, ktorá pochádza z Nemecka a severských krajín.

V prvý deň adventu kresťania tradične zdobia svoje domovy adventnými vencami a svetlami. Symbolizujú nádej v očakávaní Ježišovho narodenia a označujú začiatok kresťanských sviatkov. Adventné vence môžu mať zložitý alebo jednoduchší dizajn. Jednou z obľúbených dekorácií je hviezda na vrchole väčšej sviečky. Hviezda sa nazýva betlehemská hviezda a predstavuje Ježišovo narodenie v betlehemskej stajni. Ďalšou bežnou dekoráciou je zvonček, ktorý zazvoní, keď ním niekto pohne alebo ním zatrasie. Tieto zvončeky symbolizujú dobrú správu, že Ježiš prišiel, aby nás zachránil od našich hriechov a priniesol pokoj do nášho života a do celého sveta.

Stromčeky sú pradávnym zvykom

Zvyky umiestňovať v domácnosti alebo v exteriéri vianočné stromčeky majú pôvod ešte v predkresťanských oslavách zimného slnovratu, ktoré vychádzali z predstavy, že slnko sa s pribúdajúcimi dňami vracia bližšie k zimnému slnovratu. Tento zvyk kresťania prevzali neskôr aj ako pripomienku Ježišovho narodenia.

V niektorých krajinách ľudia pri oslavách Štedrého dňa (alebo aj celých vianočných sviatkov) umiestňujú vonku ozdobenú jedličku alebo používajú v interiéri umelé vianočné stromčeky, ktoré im vydržia dlhé roky. V iných krajinách, napríklad v Mexiku a Kanade, si ľudia pri oslave Vianoc často zdobia svoje domovy sviečkami a kvetmi. Ľudia používajú vianočné stromčeky na oslavu najkrajších sviatkov v roku a na znázornenie rôznych vecí, ako sú pokoj, radosť, láska, priateľstvo a rodina. Niektorí ľudia veria, že ak máte zlý rok a váš stromček sa nevydarí, potom vám v ďalšom roku neprinesie šťastie.

Máte aj vy v rodine nejaké tradície alebo asociácie spojené so stavaním, zdobením stromčeka?

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

povinné zmluvné poistenie, Rady, ako nájsť a vybrať správne povinné zmluvné poistenie auta

Rady, ako nájsť a vybrať správne povinné zmluvné poistenie auta

Inšpiratívnejších aktivít je viac ako hľadanie toho správneho poistenia auta. Napriek tomu sa tento druh …