pondelok - 22. apríla, 2024
autobazáre, Ako fungujú autobazáre v iných krajinách?
Ilustračné foto: Virrage Images / Shutterstock.com

Ako fungujú autobazáre v iných krajinách?

Hľadáte ojazdené auto, ale ponuka vo vašej krajine vám nestačí? Vyhľadajte si predajne áut v zahraničí. V dnešnej dobe internetu to už nie je také zložité. Potrebujete len niekoľko dôležitých informácií, znalosť cudzieho jazyka a trochu trpezlivosti. Ako teda fungujú autobazáre v iných krajinách?

Najväčšie autobazáre majú vlastné webové stránky, na ktorých si môžete ojazdené autá vybrať z pohodlia domova, kedykoľvek máte čas. Ak vám však virtuálna prehliadka nestačí, môžete sa vydať za hranice a presvedčiť sa na vlastné oči.

Ako je to s kvalitou áut v zahraničí?

Ponuka ojazdených automobilov v danej krajine zodpovedá kúpnej sile obyvateľstva. To znamená, že ak si kvalitný nový automobil môže dovoliť viac ľudí, potom je ponuka ojazdených automobilov lepšia. Očakávame teda, že ojazdené auto zo západnej Európy bude v lepšom stave, ako keby sme si za rovnaké peniaze kúpili auto v Slovenskej republike. Slovenské bazáre to samozrejme využívajú, a preto ponúkajú na predaj kvalitné autá zo zahraničia. Ročne sa sem dovezie viac ako 200 000 automobilov.

Na čo si dať pozor?

Ak však kupujete ojazdené auto priamo zo zahraničia, musíte byť opatrnejší a ideálne požiadať o pomoc niekoho, kto sa v kúpe ojazdených áut v danej krajine aspoň trochu vyzná. V prvom rade musíte:

  • dobre poznať jazyk danej krajiny,
  • pred samotnou kúpou nechať auto odborne skontrolovať,
  • skontrolovať všetky dokumenty k vozidlu.

A čo ďalej?

Auto ste úspešne kúpili v inej krajine, teraz ho musíte v Slovenskej republike zaregistrovať.

  • Ešte v zahraničí musíte uzavrieť krátkodobé poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré kryje riziká spojené s prepravou.
  • Ak kupujete auto staršie ako šesť mesiacov, musíte v danej krajine zaplatiť DPH.
  • Na mieste predaja, na dopravnom inšpektoráte, musíte vozidlo odhlásiť z evidencie.
  • Inšpektorát vám vydá dočasné osvedčenie o evidencii, prenosné tabuľky a protokol o odhlásení vozidla zo zahraničného registra vozidiel.

Oplatí sa teda kúpiť auto v inej krajine?

Existujú niektoré typy vozidiel, ktoré vám pri kúpe v zahraničí môžu ušetriť veľa peňazí. Dovoz sa oplatí ľuďom, ktorí si chcú sami určiť výbavu vozidla alebo si chcú vozidlo najprv pozrieť v reálnom živote, než bude prevezené do Slovenskej republiky. Na druhej strane, papierovanie je zdĺhavé a môžete sa stretnúť s množstvom nedorozumení.

Tip: Skrátka a jednoducho, v mnohých autobazároch aj tak kupujete autá z dovozu, len na území Slovenskej republiky a pre laikov  je to tak omnoho jednoduchšie a pohodlnejšie.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

záhradné ploty, Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Najnovšie trendy pri stavbe oplotenia

Stavba oplotenia sa neustále vyvíja a prichádza s novými trendmi a inováciami. S narastajúcim dôrazom …