štvrtok - 25. júla, 2024
ľanova nedeľa, Ako sa v minulosti vyrábal odev? Ľanová nedeľa poskytne možnosť to vidieť aj vyskúšať!

Ako sa v minulosti vyrábal odev? Ľanová nedeľa poskytne možnosť to vidieť aj vyskúšať!

Od ľanového semienka k hotovému odevu viedla dlhá cesta. Ako sa v minulosti vyrábal textil a ako sa kedysi staralo o odev, sa dozviete a sami si aj vyskúšate v nedeľu 6. augusta 2023 na podujatí Ľanová nedeľa v Múzeu slovenskej dediny.

Počas celodenného programu od 10.00 do 16.00 hod. sa naučíte, ako sa z ľanovej stonky stane plátno. Uvidíte, ako sa ľan trepal a česal, priadli sa nite alebo sa tkalo. Svoju slovnú zásobu si obohatíte o niektoré archaické slová – napríklad šteť, trlica, rôzpinky, brdo či snovadlá – a dozviete sa, ako vyzerali a na čo sa používali.

V priebehu programu Vám účinkujúci z folklórnych skupín Podhradie z Podhradia a Hrádok z Bystričky priblížia rôzne pracovné činnosti, ktoré sa bežne vykonávali v domácnosti – strihanie handier na tkanie kobercov, obšívanie kobercov, bielenie ľanového plátna, pranie bez automatickej práčky, žehlenie bez elektriny, hladenie uterákov stolovým ručným mangľom. Pri návšteve nášho podujatia si môžete s pomocou folkloristov mnohé pracovné postupy aj vyskúšať.

Foto: Slovenské národné múzeum v Martine
Atraktívnu netradičnú prehliadku tradičného odevu z viacerých regiónov Slovenska s pútavým komentárom Vám predvedú členky a členovia folklórneho súboru Lysec z Belej – Dulíc.

Počas celého dňa bude v areáli Múzea slovenskej dediny vyhrávať Podhradská muzika.

V olejárni sa dozviete aj o ďalšom využití ľanového semienka, z ktorého sa lisovaním získaval ľanový olej, v minulosti hojne využívaný v pôstnom období.

Pre návštevníkov bude pripravená tvorivá dielňa, kde si detskí i dospelí návštevníci budú môcť vyrobiť tkanice na „špuľke“, doštičke alebo na prstoch, utkať koberček na stolových krosienkach, vyskúšať plstenie ovčej vlny a robiť odtlačky na ľanové obrúsky.

Súčasťou programu budú aj ukážky tradičnej ľudovej a umeleckej výroby, spojené s predajom. Remeselníci Vám predstavia pradenie ovčej vlny, zhotovenie tzv. klátika – formy na tkanie zápästkov, aj to, ako zápästky zhotoviť či tkanie vzorovaného popruhu na stolových krosienkach.

V drevenom kostole z Rudna sa o 13.30 hod. uskutočnia ev. a. v. služby Božie.

Tradičné jedlá a občerstvenie pre návštevníkov ponúkne znovuotvorená krčma z Oravskej Polhory.

ľanova nedeľa, Ako sa v minulosti vyrábal odev? Ľanová nedeľa poskytne možnosť to vidieť aj vyskúšať!

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.

Zdroj: Milena Kiripolská,SNM Martin

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

uc sa v muzeu, Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete …