streda - 28. februára, 2024
dreveny domcek, Ako si postaviť záhradu? Tipy a triky pri stavbe záhradných stavieb

Ako si postaviť záhradu? Tipy a triky pri stavbe záhradných stavieb

Túžite po záhradnom altánku či domčeku? Splňte si svoj sen a pustite sa do realizácie už teraz. Prinášame vám niekoľko tipov a trikov, ktoré by vám pri plnení si záhradného sna mohli pomôcť.

Každá záhrada je jedinečná a má svoje špecifické vlastnosti. Čo majú však všetky spoločné, je túžba ich majiteľa po príjemnom, harmonickom a praktickom prostredí. Záhrada nemusí slúžiť len na pestovanie plodín. Práve naopak. Jej využitie je mnohostranné, či už na relax, voľnočasové aktivity, šport alebo posedenia s blízkymi. Skvelým doplnkom do záhrady, ktorý v poslednej dobe naberá na svojej obľúbenosti, sú záhradné stavby. Či už ide o drevené domčeky, chatky alebo aj záhradný altánok. Záhradné stavby majú veľkú výhodu v tom, že dodávajú priestoru na harmónii, vytvárajú útulné miesto na oddych a relax, ale zároveň sú aj praktickými pomocníkmi pri akejkoľvek záhradnej práci. Mať na záhrade drevený domček, chatku či záhradný altánok môže byť aj pre vás veľkou výhodou.

Počiatočné plánovanie

Všeobecne platí, že pred akoukoľvek pracovnou činnosťou, realizáciou stavby či rekonštrukciou, je dôležité plánovanie. Nevynechajte tento bod preto ani pri realizácii záhradnej stavby. Dôkladným plánovaním sa tak pripravíte na všetko, čo by počas stavby mohli nastať a vyhnete sa tak zbytočným komplikáciám. Či už zvažujete drevené domčeky, chatku či záhradný altánok, pripravte sa dopredu a zodpovedzte si na niekoľko základných otázok, ako napríklad:

  • Aký je môj finančný rozpočet?
  • Koľko času môžem do stavby domčeka, chatky či altánku investovať?
  • Kam záhradnú stavbu umiestniť?
  • Na aký účel bude záhradná stavba prevažne využívaná?
  • Záleží mi na kvalite záhradnej stavby?

Niektoré z otázok sa vám možno javia nejasné. Rozoberme si ich preto spoločne.

Finančný rozpočet a jeho hranice vám zjednoduší výber záhradnej stavby. Budete vedieť, v akom rámci sa pohybovať a podľa toho vyberať. Drevené domčeky, chatky či altánky sú dnes dostupné v rôznych prevedeniach, veľkostiach a samozrejme aj cenách. S výberom záhradnej stavby vhodnej pre vás by preto nemal byť žiaden problém.

Výber miesta a podkladová plocha

Pri výbere miesta pre váš záhradný altánok, domček či chatku je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov:

  • rovnosť povrchu, respektíve terénu,
  • typ pôdy,
  • vzdialenosť od elektrického vedenia, vody.

Rovnosť povrchu vám zabezpečí stabilitu pre vašu záhradnú stavbu. Rovnako dôležitý je aj typ pôdy, pretože ak je pôda dostatočne tvrdá, záhradná stavba sa nebude nerovnomerne znižovať. Ak by ste chceli mať svoju záhradnú stavbu elektrifikovanú a pripojenú na vodu, zvážte aj vzdialenosť od napájania. Vo všeobecnosti sa odporúča umiestnenie záhradnej stavby v záveternej časti záhrady či pozemku, kde sa rovnomerne strieda slnko s tieňom.

Netreba zabúdať ani na podkladovú plochu. Tá zabezpečí záhradnej stavbe stabilitu, rovnomerné rozloženie a prevenciu voči navlhnutiu či iným poškodeniam. Podkladovú plochu môžete realizovať s pomocou betónovej platne, betónových pätiek či zámkovej dlažby.

Účel záhradnej stavby

Tento faktor sa líši od majiteľa k majiteľovi. Môže ísť o drevené domčeky na uskladňovanie záhradného náradia, domček na rekreáciu a oddych, záhradný altánok ako miesto na stretnutia s rodinou a priateľmi či mnoho iného. Ak plánujete využívať svoju záhradnú stavbu na rekreačné účely, určite budete chcieť, aby ponúkala čo najpríjemnejšie prostredie. S tým vám môže pomôcť práve spôsob, akým si svoj drevený domček, záhradný altánok či chatku zariadite. Ako si môžete zariadiť záhradnú stavbu, aby ste sa v nej cítili čo najlepšie? Prečítajte si tu.

Dôležitosť kvality materiálov

Pri výbere záhradnej stavby, či už sú to drevené domčeky alebo záhradný altánok či chatka, je pravdepodobne najdôležitejším faktorom kvalita materiálov. Ak je drevo záhradnej stavby kvalitné, zvyšuje sa odolnosť stavby voči poškodeniam a tým aj jej trvácnosť. Drevo by malo mať vysokú hustotu a tým aj odolnosť voči náročným poveternostným podmienkam či škodcom.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Dovoz z Číny, Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Dovoz tovaru z Číny môže byť a pre mnohé podniky dnes aj je veľmi atraktívnou …