Združenie turčianskych muzikantov pripravilo projekt pod názvom dedovizeň z TURCA, ktorého zámerom je oživiť záujem o tradičnú ľudovú kultúru nášho regiónu a rozvíjať ho u širokej laickej verejnosti.
Pre tých najmenších, pre predškolákov, prináša vzdelávacie aktivity a tvorivé dielne pod názvom Turiec očami detí, ktoré sú založené na pripomínaní si tradícií, spojených s naším regiónom a na ich originálnom približovaní prostredníctvom cyklov edukačných aktivít na témy: Príroda Turca, Remeslá a Dni, keď vyčíňajú strigy.
Cyklusom Príroda Turca odštartovalo projektové aktivity lektorské duo Mgr. Monika Ondrušová a Mgr. Eva Palovčíková Záthurecká na konci mesiaca september 2019 v MŠ J. Lettricha a MŠ Tajovského v Martine. Počas tvorivých stretnutí predškoláci spoznali prírodu nášho regiónu.
Náš región – Turiec – sa rozprestiera v Turčianskej kotline medzi pohoriami Veľká a Malá Fatra, ktorých územie je vyhlásené za národný park. Lektorky prostredníctvom prezentácie s malými Turčanmi navštívili obec Šútovo, ktoré sa nachádza na severovýchodnom okraji Turčianskej kotliny na úpätí Malej Fatry a je známe najmä vďaka Šútovskému vodopádu, ktorý je so svojou výškou 38 m štvrtým najvyšším vodopádom na Slovensku. Zavítali aj do známej historickej obce Blatnica, ktorá je obľúbeným východiskom pre prechádzky Gaderskou dolinou a Blatnickou dolinou, či na túry do Veľkej Fatry. Kráčajúc Gaderskou dolinou, cestou okolo vodného mlynčekova, prišli až k tesnej skalnej zúženine s názvom Čertova brána. Predškoláci sa vôbec nebáli, nazreli i do našich tmavých lesov, v ktorých žijú veľké šelmy ako napr. rys ostrovid, vlk i medveď, ktoré sa tiež stali námetom výtvarných prác zúčastnených malých Turčanov.
Projekt dedovizeň z TURCA je podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia. Pokračovať bude vzdelávacími aktivitami na tému Remeslá v priebehu októbra 2019.
Zdroj: Monika Ondrušová