piatok - 1. marca, 2024
, Aký je Turiec očami detí? Predškoláci nazreli do tmavých lesov aj okolitých obcí

Aký je Turiec očami detí? Predškoláci nazreli do tmavých lesov aj okolitých obcí

Združenie turčianskych muzikantov pripravilo projekt pod názvom dedovizeň z TURCA, ktorého zámerom je oživiť záujem o tradičnú ľudovú kultúru nášho regiónu a rozvíjať ho u širokej laickej verejnosti.

Pre tých najmenších, pre predškolákov, prináša vzdelávacie aktivity a tvorivé dielne pod názvom Turiec očami detí, ktoré sú založené na pripomínaní si tradícií, spojených s naším regiónom a na ich originálnom približovaní prostredníctvom cyklov edukačných aktivít na témy: Príroda Turca, Remeslá a Dni, keď vyčíňajú strigy.

Cyklusom Príroda Turca odštartovalo projektové aktivity lektorské duo Mgr. Monika OndrušováMgr. Eva Palovčíková Záthurecká na konci mesiaca september 2019 v MŠ J. Lettricha a MŠ Tajovského v Martine. Počas tvorivých stretnutí predškoláci spoznali prírodu nášho regiónu.

, Aký je Turiec očami detí? Predškoláci nazreli do tmavých lesov aj okolitých obcí

Náš región Turiec – sa rozprestiera v Turčianskej kotline medzi pohoriami Veľká a Malá Fatra, ktorých územie je vyhlásené za národný park.  Lektorky prostredníctvom prezentácie s malými Turčanmi navštívili obec Šútovo, ktoré sa nachádza na severovýchodnom okraji Turčianskej kotliny na úpätí Malej Fatry a je známe najmä vďaka Šútovskému vodopádu, ktorý je so svojou výškou 38 m štvrtým najvyšším vodopádom na Slovensku. Zavítali aj do známej historickej obce Blatnica, ktorá je obľúbeným východiskom pre prechádzky Gaderskou dolinou a Blatnickou dolinou, či na túry do Veľkej Fatry. Kráčajúc Gaderskou dolinou, cestou okolo vodného mlynčekova, prišli až k tesnej skalnej zúženine s názvom Čertova brána. Predškoláci sa vôbec nebáli, nazreli i do našich tmavých lesov, v ktorých žijú veľké šelmy ako napr. rys ostrovid, vlk i medveď, ktoré sa tiež stali námetom výtvarných prác zúčastnených malých Turčanov.

Projekt dedovizeň z TURCA je podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia. Pokračovať bude vzdelávacími aktivitami na tému Remeslá v priebehu októbra 2019.        

Zdroj: Monika Ondrušová

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Martin, V poslednom zápase nadstavby Martin podľahol Bardejovu. Priestor na odvetu príde v play-off

V poslednom zápase nadstavby Martin podľahol Bardejovu. Priestor na odvetu príde v play-off

V šiestom a zároveň poslednom kole nadstavbovej časti 2. hokejove ligy sa na ľade v …