pondelok - 20. mája, 2024
inštalácie žumpy, Autonómny systém na zber odpadových vôd je rozumná investícia do budúcnosti
Ilustračné foto: Yuri Snegur/Shutterstock.com

Autonómny systém na zber odpadových vôd je rozumná investícia do budúcnosti

Sieť verejnej kanalizácie dnes nie je iba výhodou veľkých miest, ale aj vidieka, ktorý sa v rámci podpory EÚ v tomto smere oveľa lepšie rozvíja. Avšak, napriek pokroku a ochote pomôcť, niektoré odľahlé časti musia na takéto výhody zabudnúť. Riešením môže byť špeciálny autonómny systém na zber odpadovej vody v podobe vlastnej žumpy.

Tieto malé zberne odpadových vôd sú v dnešnom svete nevyhnutnosťou a my vás o tom presvedčíme.

Aj kvalitná žumpa sa postará o vaše pohodlie

Na výhody civilizácie sme si už tak zvykli, že sa nám ich absencia zdá akosi nevšedná. Pohodlie, útulnosť a príjemná atmosféra sú nevyhnutné podmienky pre život moderného človeka. Všetko by bolo v poriadku, pokiaľ ide o bývanie v mestskom byte.

Ale pre obyvateľov rodinných domovov to nie je vždy také ružové. Hlavnou potrebou vášho osobného pozemku je položenie kanalizácie. A najlepším spôsobom, ako sa takýmto systémom vybaviť, je výstavba novej žumpy.

Dnes však žumpu stavať nemusíte, stačí si vybrať dobrého dodávateľa tých najlepších žúmp v Žiline a objednať si konkrétny model správnej veľkosti.

Aké požiadavky treba pred inštaláciou žumpy splniť?

Základom inštalácie žumpy je niekoľko dôležitých pravidiel:

  • Vzdialenosť jamy od obytnej budovy by mala byť najmenej 10 metrov, od zdrojov pitnej vody – 30 metrov a od plotu vášho pozemku – stačí 2 metre. Ideálne je, aby nebola žumpa ani v blízkosti obľúbenej pergoly.
  • Maximálna hĺbka jamy je 3 metre, samozrejme, závisí od veľkosti žumpy.
  • Dostupnosť prístupových ciest pre kanalizačné vozidlo, ktorého služby sa budú musieť pravidelne využívať na čistenie žumpy.
  • Objem jamy by sa mal vypočítať na základe priemernej rýchlosti odvodnenia za deň na osobu, čo je 200 litrov. Vynásobte toto číslo počtom stálych obyvateľov v dome a maximálnym možným počtom hostí. Získaný výsledok je navyše potrebné zvýšiť trojnásobne. To bude objem žumpy, ktorý je potrebné dodržať pri výstavbe.

Výber novej žumpy 12m3 by ale v dnešnej dobe nemal byť najmenší problém.

Hlavná vec je dodržiavať tesnosť žumpy. Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Akékoľvek vypúšťanie odpadových vôd na zemský povrch alebo do podzemných vôd je pre životné prostredie škodlivé. Navyše dnes zákon toto pravidlo prísne presadzuje.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …