štvrtok - 18. júla, 2024
, Bar Museum v Martine odštartoval októbrový Festival umenia a kultúry národnostných menšín 2014

Bar Museum v Martine odštartoval októbrový Festival umenia a kultúry národnostných menšín 2014

Bar Museum v Martine prináša do svojich priestorov v mesiaci október sled podujatí pod názvom Festival umenia a kultúry národnostných menšín 2014. Tretieho októbra o ôsmej hodine spustilo tento pozoruhodný festival divadlo z Českého Těšína, ktoré k nám zavítalo s inscenáciou komediálneho predstavenia Bernarda Slada  Každý rok ve stejnou dobu.

, Bar Museum v Martine odštartoval októbrový Festival umenia a kultúry národnostných menšín 2014Návštevníci baru Museum sa môžu najbližšie dni tešiť na rôznorodé predstavenia niekoľkých národností, v ktorých budú umelci prezentovať svoj talent a odovzdávať divákom či poslucháčom ideu vlastnej tvorby. Úvod patril spomínanému príbehu, ktorý odráža životnú etapu muža a ženy žijúcich vo vlastnom manželstve, ktorí neodolali pokušeniu a sa stali nevernými. Ide o príbeh lásky, kde sa prelína mnoho emotívnych prvkov, od nežností cez sklamanie, až po výčitky svedomia či hraničné nervové vypätia. Herci Veronika Freimanová a Zdeněk Žák z unikátneho divadla z Čiech, ktoré pod jednou strechou spája dve národnosti, českú a poľskú, nám prezradili, ako vnímajú tento druh spolupráce. Zaujímalo nás to predovšetkým z pohľadu tematického zamerania festivalu. Pôsobiť v ňom pre nich znamená vnímať špecifiká techniky hrania druhého národa. Je to spôsob, ktorým sa na základe vzájomného pozorovania neustále učia nové veci.

Samotný festival vznikol z nápadu rozšíriť ponuku hudobnej produkcie v meste Martin. Je zložený z dvoch častí, hudobnej a divadelnej, ktoré sa uskutočnia v priebehu nasledujúcich dní pod vedením Ľuboša Šulova. Podľa slov spoluorganizátorky Adriany Ciešlakovej pôsobí trochu kontrastne vzhľadom na to, že sa realizuje v meste, ktoré je najslovenskejšie na Slovensku. Najviac jeho obyvateľov sa v ňom hlási k slovenskej národnosti. Spleť českej, poľskej či rusínskej produkcie, ktorá sa postupne predstaví, by mala medzi ľudí priniesť najmä myšlienku tolerancie, ktorú je v súčasnosti dôležité vnášať do povedomia ľudstva. Cieľom bolo okrem rozšírenia kultúrnej ponuky mesta najmä otvoriť ľudí a priniesť do ich životov niečo nové. Kompletný program podujatí môžete sledovať na internetovej stránke baru Museum, na plagátoch v meste či na bulletinoch. 

, Bar Museum v Martine odštartoval októbrový Festival umenia a kultúry národnostných menšín 2014

 Foto: redakcia, barmuseum.eu

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *