utorok - 23. júla, 2024
, V Žabokrekoch mali Zemiakový deň. Ďakovali za úrodu

V Žabokrekoch mali Zemiakový deň. Ďakovali za úrodu

Jeseň zaklopala na dvere a pomaly vchádza do chotárov. Treba pozbierať plody, pripraviť a poorať matku zem, aby si oddýchla a poďakovať sa jej za všetko, čo nám zo seba vydala.

 Starostka obce Žabokreky Zuzana Valocká prišla so zaujímavou myšlienkou zorganizovať poďakovanie za úrodu, ktoré sa uskutočnilo v sobotu 27. septembra 2014 v areáli pred hasičskou zbrojnicou v Žabokrekoch. Pri príprave podujatia aktívne spolupracovala s Turčianskym kultúrnym strediskom v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK. Celá akcia bola výnimočná aj tým, že sa ľudia dokázali spojiť pri príprave podujatia, na ktorom si mohol každý účastník nájsť to svoje a stráviť príjemné chvíle v kruhu rodiny, susedov, či nových priateľov zo Žabne – spriatelenej obce z Českej republiky.

Program podujatia bol skutočne pestrý. Domáci aj ostatní návštevníci mohli na vlastné oči vidieť tradičné uchovávanie úrody pred blížiacou sa zimou – tlačenie kapusty do suda a mohli si pochutnať na najrôznejších zemiakových delikatesách podľa receptov starých mám – zemiaková baba, pečené a v koži varené zemiaky, zemiakový šalát, šúľance, či guľáš. Ráz zašlých čias prirodzene vytvorili vystúpenia folklórnych súborov Dubina z Rožňavy, Skupinka a Lysec z Turca.

Nezabudlo sa ani na najmenších. Pripravená bola pre nich tvorivá dielňa, kde si mohli vyskúšať výrobu zemiakových pečiatok, zemiakových medailí, ale aj výrobu škrabošiek a masiek na zemiakový karneval, do ktorého sa s úsmevom na tvári zapojili aj mnohí dospelí. A aký by to bol Zemiakový deň bez skákania vo vreci na zemiaky? Pre všetkých, ktorí sa preteku v skákaní zúčastnili, bola pripravená v cieli sladká odmena.

Organizátorom zaujímavého podujatia sa ich zámer vydaril – na žabokreckom „námestí“ sa v zmysle hesla: „dobrých ľudí sa všade veľa zmestí“ stretli ľudia dobrej vôle, aby sa zabavili, oddýchli si a strávili spoločne príjemné, nezabudnuteľné chvíle.

 autor: TKS Martin

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *