piatok - 19. apríla, 2024
, Budatínsky park láka stále viac turistov

Budatínsky park láka stále viac turistov

Minulý rok prešlo Budatínskym parkom v Žiline už viac ako 201 000 turistov. Najviac ľudí ho navštívilo počas podujatí Považského múzea v Žiline, ktoré Budatínsky hrad aj park spravuje. 

Obľúbené miesto v každom období

„Historický Budatínsky park je mimoriadne vyhľadávaným a navštevovaným miestom najmä vďaka tomu, že po revitalizácii ho Považské múzeum udržiava, čím prispieva k tomu, aby si aj ľudia zo širokého okolia našli v ňom príjemnú a atraktívnu zónu. Všetky podujatia múzea v parku sa tešia veľkej obľube našich návštevníkov, ktorí do neho radi opätovne prichádzajú,“ uviedol riaditeľ Považského múzea v Žiline Michal Jurecký. Ako dodal, k návštevnosti parku prispieva aj jeho bezbariérovosť a to, že je súčasťou cyklotrás.

Budatínsky park je obľúbeným miestom v každom ročnom období. Okrem množstva pozoruhodných domácich i cudzokrajných drevín v ňom rastie Strom roka 2016 – platan javorolistý. Tento titul mu prisúdila verejnosť v ankete, ktorú každoročne organizuje Nadácia Ekopolis,“ priblížila vedúca oddelenia cestovného ruchu a informácií Úradu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Renáta Jaloviarová.

Spolu s hradom je park od roku 1963 národnou kultúrnou pamiatkou. Budatínsky hrad, časť druhého a tretie nadzemné podlažie, ako aj baroková kaplnka v hradnom areáli sú po rekonštrukcii otvorené od leta 2016. „Na ich obnovu Žilinský samosprávny kraj čerpal prostriedky z eurofondov, nórskych fondov i vlastných zdrojov,“ spresnila Jalovariová s tým, že od roku 2014 je prístupná verejnosti i veža hradu.

Rekonštrukcia hradného areálu pokračuje

„K objektom, ktoré nevyhnutne potrebujú obnovu, patrí aj hospodárska budova, kde sa rekonštrukčné práce už začali. Po ich skončení bude v obnovenom objekte expozícia drotárstva,“ načrtla Zuzana Mičíková z odboru kultúry ŽSK. Doplnila, že drotárstvo je súčasťou zbierok Považského múzea a vďaka novým priestorom budú môcť verejnosti ukázať predmety doposiaľ ukryté v depozite.

Hospodárska budova bola postavená v polovici 18. storočia. Susedí s už zrekonštruovanou kaplnkou. V minulosti sa práve cez túto budovu vstupovalo do areálu hradu. Bol v nej sklad i miestnosti pre služobníkov, po vojne tam sídlil archív. Posledné roky bola pre havarijný stav zatvorená. Žilinský kraj, ktorý je zriaďovateľom Považského múzea v Žiline, získal na obnovu hospodárskej budovy jeden milión eur z fondov Európskej únie,“ uzavrela Jaloviarová.

 

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *