pondelok - 22. apríla, 2024
, Búrlivo na rómskej scéne: Rómovia nechcú maďarského splnomocnenca!

Búrlivo na rómskej scéne: Rómovia nechcú maďarského splnomocnenca!

V týchto dňoch prebieha búrlivá diskusia ohľadom zmeny na poste vládneho splnomocnenca pre Rómov. Po štyroch rokoch má Petra Polláka nahradiť osoba z politickej strany Most-Híd, čo nie je po vôli najmä Rómom. Na internete je už od včera dostupná petícia s požiadavkami pre Vládu Slovenskej republiky.

Rómski občania sú pobúrení z toho, aby maďarskí politici zo strany Most-Híd rozhodovali o ich ďalšom osude. Odvolávajú sa na obdobie, keď pri vrchole moci bol Mikuláš Dzurinda. V tom čase sa problematika sústreďovala predovšetkým na maďarskú menšinu, ktorá videla nespokojnosť najmä v národnostnom školstve a jazyka.

Na webovej stránke peticie.com vznikla petícia zameraná na vyjadrenie nesúhlasu s týmto úkonom a podporenie žiadosti ako:

  • zachovať poradný úradu vlády SR orgán pre riešenie rómskej problematiky, vymenovať na tento post fundovaného odborníka z radov rómskej komunity,
  • aby riešenie rómskej problematiky nespadalo pod gesciou maďarskej etnickej politickej strany MOST- HÍD , ktorá už v minulosti nepresvedčila verejnosť , že  dokáže ťažkú situáciu Rómov na Slovensku riešiť,
  • aby vláda SR zásadným spôsobom osobitne a samostatne riešila problematiku rómskej menšiny.

Za celou petíciou stoja Ivan Mako (osoba z petičného výboru poverená zastupovaním v styku s orgánmi verejnej moci), Marián Balog a Erika Bartošová.  Petičný výbor poukazuje na všetky nedostatky spojené pri hľadaní riešení pre vzájomné a pokojné spolunažívanie Rómov a nerómov.

PETÍCIA: Za zachovanie Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity >>

Ilustračné foto: flickr.com

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Jarná očista, Jarná očista mesta spojila Martinčanov, ktorým nie je okolie ľahostajné

Jarná očista mesta spojila Martinčanov, ktorým nie je okolie ľahostajné

V piatok a sobotu 12.-13. apríla ulice mesta Martin zaplnilo množstvo detí a žiakov z …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *