sobota - 18. mája, 2024
, Centrum Martina opäť ožije remeslom, blížia sa Svätomartinské hody

Centrum Martina opäť ožije remeslom, blížia sa Svätomartinské hody

Martinčania si zvykli, že na Divadelnom námestí sa už nekoná klasický jarmok s čínskym tovarom, ale po tretí rok si budú môcť vyberať z bohatej ponuky tradičných výrobkov šikovných domácich remeselníkov. Svätomartinské hody sa uskutočnia 8. a 9. novembra na Divadelnom námestí v Martine.

„Keď sme zrušili jarmok s čínskym tovarom, niektorí ľudia sa hnevali, prečo to meníme. Mojou víziou bolo na Dni sv. Martina, keďže sv. Martin je patrónom nášho mesta, urobiť ozajstný tradičný jarmok. Odprezentovať tradičné remeslá a výrobky, budovať zdravý lokalpatriotizmus, aby naši regionálni remeselníci a prvovýrobcovia dostali adekvátny priestor. Som rád, že vízia sa stala úspešnou realitou a charakter jarmoku je hodný kultúrneho a spoločenského vznamu historického centra nášho mesta. Treba, aby sme si všetci uvedomili nielen kvalitu a možnosti našich turčianskych producentov rôznych výrobkov a potravín, ale zároveň aj finančný efekt takého správania. Každé euro, ktoré podržíme v regióne a nenecháme ho takpovediac odísť z dvora, pomôže posilniť lokálnu ekonomiku v týchto ťažkých časoch,“ zdôvodnil primátor mesta Andrej Hrnčiar, prečo aj tohto roku budú Svätomartinské hody zamerané na podporu regionálnych remeselníkov.

Nebudú chýbať ani zabíjačkové špeciality

Keď mesto upustilo od organizovania jarmoku  mnohokrát s pochybným tovarom, odôvodnilo to tým, že na podujatia dopláca zo svojho rozpočtu a práve jarmok vyrábal nielen najvyššiu stratu, ale aj neporiadok a hluk v meste. Preto padlo rozhodnutie, že potrebné prostriedky radšej podporia podujatie, ktoré sa v prvom rade zameria na prezentáciu remesiel, tradičných výrobkov a samozrejme aj primerané občerstvenie a slušnú zábavu spojenú s kultúrnym programom pre všetky vekové kategórie návštevníkov. Obľúbeným spestrením budú aj tradičné zabíjačkové špeciality, ktoré pripravujú členovia Mestského hasičského zboru.

Z roka na rok stúpa aj počet stánkov, tohto roku by sme mali na Divadelnom námestí nájsť okolo 100 stánkov. Korzovanie po Divadelnom námestí bude návštevníkom už tradične spestrovať aj kultúrny program a sprievodné podujatia. Parkovanie počas hodov bude v blízkosti Divadelného námestia opäť bezplatné.

autor: Mesto Martin, foto: webnoviny.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

3 komentáre

  1. Na obrázku sú nádherné tradičné výrobky z dreva – POĽSKA.

  2. Myslím, že organizátori by sa mali presvedčiť o tom, či remeselníci naozaj výrobky vyrábajú, alebo ich nakupujú vo veľkoskladoch, lebo minimálne polovica z tých „remeselníkov“ sú len priekupníci.

  3. Milá Katarína obávam sa, že do Martina príde 80% ,,veľko skladníkov“. každý kto má stánok väčší ako 4m je ,,prvo-priekupník-veľkoskladník“ . . .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *