pondelok - 22. júla, 2024
, České stopy v Turci

České stopy v Turci

Vo štvrtok 29. októbra 2015 o 15.00 hod sa v Múzeu kultúry Čechov na Slovensku uskutoční otvorenie výstavy České stopy v Turci. Spoznávať stopy, ktoré v Martine a jeho okolí zanechali osobnosti českého pôvodu, budete môcť do 31. marca 2016.

Vernisáž bude spojená aj s autorskou prezentáciou knihy Zlatý amonit, v ktorej dlhoročná pracovníčka niekdajšieho Turčianskeho múzea Andreja Kmeťa RNDr. Milada Horáková spomína na svoje pôsobenie v tomto regióne.

Výstava v Múzeu kultúry Čechov na Slovensku návštevníkom približuje nedávnu históriu mesta i regiónu v českom kontexte, sprítomňuje existujúce stavby skutočnými ľuďmi, ktorí v nich žili, chodili tými istými ulicami ako my a pri tom plnili svoje poslanie, za ktoré sa im chceme odvďačiť aj touto spomienkou.

Na výstave sa spomínajú nielen známe mená ako Tomáš Garrigue a Alica Masarykovci či Jaroslav Vodrážka, ale z hĺbky histórie pripomína aj mená menej známe – „radcu“ Františka Mareša, Bohuša Šippicha, inžiniera Alberta Urbana, doktora Arnošta Dudka, staviteľov Jana Pacla i Eduarda Jančárika a mnohých iných, ktorí si určite si zaslúžia našu pozornosť a vďaku.

Autor: Milena Kiripolská/Slovenské národné múzeum v Martine
Foto: SNM v Martine

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *