štvrtok - 13. júna, 2024
, Chystáte sa na dovolenku? Poznáme limity pre dovoz  tovaru na osobnú spotrebu

Chystáte sa na dovolenku? Poznáme limity pre dovoz tovaru na osobnú spotrebu

Maximálne 430 eur je možná hodnota tovaru, ktorý si môžu občania priviezť z dovolenky z krajiny mimo EÚ a neplatiť pritom dane a clo. Obmedzené množstvá platia aj pre cigarety či alkohol.

Ako uvádza Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky, z tretích krajín ako Turecko, Tunis či Kuba, je možné doviezť leteckou dopravou tovar pre osobnú spotrebu do hodnoty 430 eur. Pokiaľ použijete iný druh dopravy – tento limit sa znižuje na 300 eur. Cestujúci mladší ako 15 rokov si môžu doviezť tovar do 150 eur.

Limity pre letecký dovoz neobchodného tovaru z tretích krajín, ktoré sú oslobodené od cla a dovozných platieb, sú tabakové výrobky (najviac 200 ks cigariet, 100 ks krátkych cigariek, 50 ks cigár, 250 g tabaku na fajčenie), alkohol a alkoholické nápoje (najviac 1 liter alkoholu nad 22 obj. % alkoholu, 16 litrov piva, 4 litre tichého vína, 2 litre šampanské, 2 litre alkoholu do 22 obj. % alkoholu). Tieto oslobodenia sa však nevzťahujú na osoby mladšie ako 17 rokov.

V prípade parfumov hodnota tovaru nesmie nepresiahnuť 430 eur na osobu alebo 150 eur na dieťa do 15 rokov. Káva môže mať maximálne 500 gramov alebo 200 gramov kávového extraktu a esencie a napokon čaj 100 gramov alebo 40 g čajového extraktu a esencie.

Neobchodný tovar je tovar v batožine cestujúceho, dovážaný z tretích krajín ak je určený na jeho osobnú spotrebu alebo osobnú spotrebu jeho domácnosti, alebo je určený ako dar. Množstvo výrobkov nesmie vzbudzovať podozrenie, že sa dovážajú na obchodné účely a dovoz sa uskutočňuje príležitostne.

Ilustračné foto: Internet

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *