nedeľa - 14. júla, 2024
, Čo je lacnejšie, denné menu alebo domáca strava?
foto: fotolia

Čo je lacnejšie, denné menu alebo domáca strava?

Denné menu, alebo obedové menu, pozná väčšina pracujúcich. Ľudia sa stravujú cez obed v reštauráciách a objednávajú si pripravené jedlo z ponuky, ktorého cena je približne na úrovni gastrolístka. Aká je hodnota použitých potravín? Dokážete za rovnaké alebo lacnejšie peniaze navariť doma zo surovín nakúpených v Bille?

Reštaurácie na obedových menu väčšinou nezarábajú. Snažia sa držať vyrovnaný rozpočet a tomu prispôsobujú aj kvalitu jedla a cenu „menučka“. Po odrátaní nákladov na energie a pracovnú silu im na nákup surovín zostávajú približne dve eurá. A za túto sumu sa veľmi vyskakovať nedá. Preto nakupujú najlacnejšie, ako sa dá. Samozrejme, za najnižšiu cenu nemožno očakávať vysokú kvalitu použitých surovín. Mäso z Brazílie či Poľska tak väčšinou končí na obedových tanieroch „menučkárov“.

Dokážete doma navariť lacnejšie?

Túto otázku si kladú mnohí. Samozrejme, aj tu vstupujú do tvorby ceny náklady na vodu, plyn a elektrinu, odpadávajú však náklady na pracovnú silu. Pravdepodobne nebudete sami či vašej polovičke platiť za to, že vám doma navarila… Výhodou je, že presne viete, čo jete. Máte prehľad o surovinách aj ochucovadlách a je vám známy ich pôvod aj kvalita. Ak varíte podľa akciových ponúk obchodných reťazcov ako je Kaufland, dokážete cenu vstupných nákladov stlačiť ešte nižšie.

Spočítajme si to

Povedzme, že sa rozhodnete uvariť si pečené mäso so zemiakovou kašou. Kúpite bravčovú krkovičku v Kauflande za 3,89 eur za kilo, zemiaky 5 kilové balenie zemiakov za cenu 2,99 eur, plus budete potrebovať trošku soli, masla, rasce a prípadne iných korenín podľa chuti. S ohľadom na minuté energie vás stále príprava jedla nevyjde viac ako 10 eur, pričom z neho budete mať minimálne 4 porcie a zemiaky vám ešte zostanú. Jedno jedlo vás tak vyjde na konečnú sumu asi 2,50 eur, čo je podstatne lacnejšie než 3,83 eur, čo je najnižšia hodnota gastrolístka. Výhodnú ponuku mäsa a mäsových výrobkov nájdete aj v Billa letáku.

Ak hľadáte inšpiráciu na varenie, prelistujte si zbierku receptov na stránke www.kaufland.sk alebo aktuálny Kaufland leták.

Plaťte gastrolístkami a varte doma

Gastrolístky môžete využiť aj inak než na platbu obeda, napríklad na nákup potravín. Akceptuje ich väčšina supermarketov aj hypermarketov. Treba však zaplatiť presnú sumu, nakoľko obchodník vám z nich drobné naspäť nevydá. Preto je výhodnejšie zaplatiť väčšinu sumy lístkami a drobný rozdiel doplatiť v eurách. Ak teda máte čas a chuť a chcete ušetriť, odporúčame vám variť doma a stravu do práce si nosiť so sebou.

Zdroj: PR správa

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …