sobota - 18. mája, 2024
, Čo robiť, keď vaše auto škodí životnému prostrediu

Čo robiť, keď vaše auto škodí životnému prostrediu

Všetky moderné dieselové vozidlá sú vybavené filtrom pevných častíc alebo inak povedané DPF filtrom. Je ale pre bežného šoféra dôležitá informácia o tejto súčiastke? Určite áno a my vám prezradíme hneď niekoľko dôvodov.

Čo je DPF?

Filter pevných častíc, ktoré môžu a unikajú do ovzdušia z automobilov s dieselovým motorom. Tieto častice sú pre nás a naše zdravie škodlivé, preto sa na tieto vozidlá inštaloval špeciálny DPF filter, ktorý eliminuje ich unikanie. Jednou z ďalších metód, ktoré by mali zabrániť pôsobeniu týchto látok je zavedenie špeciálnych LEZ zón, o ktorých sa už začína uvažovať aj u nás.

Jednoduchšia voľba, ktorá splní cieľ

Ide o zákaz vjazdu takýchto automobilov do konkrétnych oblastí, najmä väčších miest, kde by mohli tieto aj karcinogénne látky „napáchať“ veľa škody. Vieme, že cena vozidiel ale nie je najnižšia a v rámci šetrenia si všetci nové a na iný pohon dovoliť nemôžu, preto bude oveľa znesiteľnejšie, ak si počas lacného repasu brzdových strmeňov dáte vyčistiť aj spomínaný filter.

Ako pomôže čistenie?

Tento filter je výhodnejší aj v tom, že tuhé častice nielen zachytáva, ale môže ich aj spáliť a premeniť na neškodný popol, ktorý je vyžarovaný výfukovým systémom vášho auta. Deje sa tak pri vysokej teplote v procese nazvanom regenerácia DPF.

Zahrejte motor

Aby ste však dosiahli takýchto vysokých noriem a výkonov, budete potrebovať dlhšie trate alebo možno výkonnejšie čelné prevodovky. Jazdiť pri rýchlosti od 40km/h niekoľko minúť by tak mohol byť dobrý začiatok pre proces pasívnej regenerácie filtra.

Kvalita ovzdušia je pre naše fungovanie dôležitá, no pokiaľ nám to priamo nespôsobuje bolesť, málokedy si uvedomujeme silu negatívnych účinkov. Pokúste sa to zmeniť aj vo svoj prospech a nechajte si svoj filter radšej vyčistiť.

 

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *