Proces: Ruský štát vs. Oleg Sencov/ pondelok 1. 10., 19.00, projekcia a diskusia
Prípad väzneného ukrajinského režiséra Olega Sencova práve kulminuje a ostáva posledných pár dní do rozhodnutia, po ktorom ostane buď bezodná diera ignorácie a štátnej moci alebo nádej, že aj Rusko má ľudskú tvár. Ide o život samotného Sencova, ktorý už viac ako štyri mesiace drží hladovku. Tou chce vynútiť slobodu pre 64 Ukrajincov, ktorých podľa Kyjeva Moskva väzní z politických dôvodov. Základnú os dokumentu tvorí priebeh procesu s režisérom. Projekciu doplní diskusia s politológom Grigorijom Mesežnikovom.
Proces: Ruský štát vs. Oleg Sencov – Askold Kurov / EE, PL, CZ / 2017 / 70 min / slovenské titulky
3 dni v Quiberone (r. Emily Atef)/utorok 2. 10., 17.00 a 20.00, kino / Be2Can
Čierno-biela intímna snímka 3 dni v Quiberone zachytáva trojdňový pobyt herečky Romy Schneider v rehabilitačnom centre v Quiberone, kde prebieha jej posledné interview pre renomovaný magazín Stern. Počas týchto dní odhaľuje pred novinárom a fotografom svoju dušu a neuvedomujúc si celkom následky spontánnej úprimnosti odpovedí, otvára svoju 13-tu komnatu. Jedna línia filmu rozpráva príbeh slávnej herečky, ktorá sa napriek úspešnej kariére dostala do ťažkej životnej situácie, v druhom pláne dominuje téma bezohľadnosti médií, ktoré cynicky parazitujú na utrpení s jednoznačným cieľom – predať „intímne detaily“ zo života celebrity bulváru.
3 dni v Quiberone (3 Tage in Quiberon) – Emily Atef / D, AT, FR / 2018 / 115 min / české titulky
Aj my sme tu doma. Ako sa žije cudzincom na Slovensku?/streda 3. 10., 18.00, komunitný večer Migračného informačného cetra IOM
Príďte na stretnutie s troma zaujímavými hosťami a spoznajte ich osobné príbehy. Na filmovom plátne si pozrieme príbehy cudzincov žijúcich na Slovensku. Budeme diskutovať s hosťami pôvodom z Afganistanu, Iraku a Somálska: Ako sa im tu žije? Prečo sa rozhodli prísť na Slovensko? Čo sa pre nich zmenilo? A čo by ste sa ich spýtali vy? Vo fotografickej exkurzii vám priblížime život v Afganistane a ochutnáme gastronomickú špecialitu Mantu zo Strednej Ázie.
Organizátorom večera je Migračné informačné centrum Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM).
Zuzana Burianová: i / štvrtok 4. 10., 19.00, tanečné predstavenie / premiéra
Dva svety: vnútorný, plný vnemov, citov, pocitov a potrieb a ten vonkajší, plný informácií. Do akej miery dokážeme vnímať a reagovať na všetko, čo k nám prehovára? A čo je v tom celku moja identita / autentická totožnosť? Preinformovanosť často vedie k apatii alebo stresu a následnému kolapsu. Potreba kontrolovať, newsgoogles, smart tick, reality disorder… nové defekty, ktoré priplávali s potrebou vedieť o všetkom. Ako však veľmi vieme ešte o sebe?
Choreografia, účinkujú: Zuzana Burianová, Michal Freriks
Tvár (r. Małgorzata Szumowska) / utorok 9. 10., 17.00, kino / Be2Can
Hlavný hrdina Tváre – malomestský čudák a excentrik Jacek – miluje heavy metal, svoje dievča, malé auto a svojho psa. Pracuje na stavenisku, kde má vyrásť najvyššia socha Ježiša na svete. Keď sa nečakane zmrzačí pri tragickej nehode, obrátia sa k nemu oči celej krajiny – Jacek sa totiž stane prvým občanom Poľska, ktorý podstúpi transplantáciu tváre. Tvár je nespútaná, nekonvenčná bájka o vnútornej sile a kráse, v ktorej sa virtuózne kĺbi realizmus, fantazijné prvky a čierny humor. Snímka získala strieborného medveďa na Berlinale 2018.
Tvár (Twarz) – Małgorzata Szumowska / PL / 2018 / 91 min / české titulky
Peter Mazalán: Ten, čo prežil /utorok 9. 10., 19.00, divadelné predstavenie
Intermediálny projekt prepájajúci klasickú hudbu, performanciu textu a zvukovú inštaláciu. Dielo reflektuje celospoločenský problém – dejinné inverzie historického extrémizmu a ich prítomnosť či neprítomnosť v kolektívnej pamäti ľudstva. Umenie má potenciál poukazovať na dôležitosť otvoreného diskurzu o ťažkých témach a varovať pred ich reprízami.
Názov predstavenia je voľným prekladom Schoenbergovej kantáty A Survivor from Warsaw (Ten, čo prežil Varšavu). K Schoenbergovmu hudobnému opusu sa k téme pridávajú repliky zachovanej korešpondencie obetí besnenia spracovaných v texte Georga Taboriho, Matkina guráž. Metaforou k strate ľudskosti a života sa v predstavení stáva výber zo Schubertovho, Bergovho a Schumannovho piesňového diela. Prepojením rôznych diel, estetík, druhov a umeleckých foriem vzniká homogénny a predovšetkým nadčasový a varovný celok. Akustické vstupy klasickej hudby v kombinácii s textami sú kontempláciou, modlitbou, úvahou, krikom aj pokornou prosbou.
Koncept: Peter Mazalán
Účinkujú: Jana Oľhová (performancia), Peter Mazalán (performancia, spev), Xénia Jarová (klavír), Jakub Pišek (soundart)
Spýtaj sa vašich / streda 10. 10., 19.00, projekcia a diskusia
Čo robili 21. augusta 1968 tvoji rodičia? Alebo starí rodičia? Svokra, sused, či spolusediaca vo vlaku? Alebo si na to pamätáš aj ty? Ako tieto udalosti následne zasiahli vašu rodinu? Cez pohľad a príbehy obyčajných ľudí, ktorí majú na tieto dni silnú spomienku, chcú autorky vytrhnúť tieto zásadné udalosti z učebníc dejepisu a zasadiť ich do kontextu histórie rodín, ľudských osudov a ich veľkých rozhodnutí, ktoré našu krajinu formujú dodnes. Krátky film bude doplnený diskusiou s autorkami – Barborou Berezňákovou a Pavlínou Morháčovou a komplexným predstavením projektu.
David Kollar vs. Zden visual / štvrtok 11. 10., 20.00, koncert
Kombinácia gitarových zvukov, elektroniky a ambientu bude znieť na koncerte progresívneho slovenského gitaristu Davida Kollara. Publiku predstaví okrem vlastných autorských skladieb aj diela, ktoré sú výsledkom jeho spolupráce s hudobníkom a výtvarníkom Bernhardom Wöstheinrichom. Na zmes nových zvukov a dynamiku Davidovej elektrickej gitary vytvoril špeciálne vizualizácie Zdeno Hlinka. Koncert doplní diskusia, počas ktorej Vám David a Zden priblížia svoju tvorbu a prezradia tajomstvá zo svojej umeleckej kuchyne.
Tranzit (r. Christian Petzold) / utorok 16. 10., 17.00 a 20.00, kino / Be2Can
Nemecký režisér Christian Petzold vo filme Tranzit skúma fantómov európskej migrácie a identity. V jeho neobvykle poňatom filme s množstvom melodramatických i politických motívov je príbeh z čias nemeckej okupácie Francúzska zasadený do súčasných reálií. Hlavnou postavou filmu je Georg, ktorý postupne prijíma totožnosť ľudí, s ktorými ho dávajú dokopy tragické okolnosti. Tá mu síce umožňuje dostať víza a odplávať jednou z posledných lodí, ktoré opúšťajú Marseille, ale spolu s ňou na seba berie aj niektoré ťaživé dôsledky. V Marseille totiž nachádza „svoju“ ženu, ktorú pozná len z listu. Vezme na seba s novou identitou aj nový vzťah a novú budúcnosť?
Tranzit (Transit) – Christian Petzold / D, FR / 2018 / 101 min / české titulky
Zdroj: Stanica Záriečie Žilina