pondelok - 22. apríla, 2024
, Denník predčasniatka  – nová pomoc pre rodičov predčasne narodených detí
Foto: UNM

Denník predčasniatka – nová pomoc pre rodičov predčasne narodených detí

Rodičom predčasne narodených detí budú na Neonatologickej klinike Univerzitnej nemocnice Martin rozdávať knižky, ktoré im pomôžu lepšie zvládnuť situáciu, v ktorej sa ocitli. Autorom knihy Denník predčasniatka je otec, ktorému sa pred 3 rokmi narodil syn predčasne a práve písanie denníka ho v tejto ťažkej situácii držalo nad vodou.

Dnes už trojročný Lukáško sa narodil v 28. týždni, vážil len 1170 gramov a meral 39 centimetrov. Pre jeho rodičov znamenal pôrod 2 mesiace pred riadnym termínom obrovský stres. Po počiatočnom šoku sa chlapčekov otec Tibor Záhorec rozhodol, že si bude písať denník, do ktorého zaznamenával všetko, čo počas dňa prežil. „Písaním denníka som sa vyrozprával so svojich pocitov. Pre nás to bol veľký šok, s ktorým sme sa vyrovnávali postupne. Zisťovali sme, čo to vôbec znamená, že sa nám synček narodil predčasne. V hlave mi skrsla myšlienka, že by som Lukáškov dvojmesačný pobyt v nemocnici zaznamenal do denníka,“ povedal Tibor Záhorec, ktorý si takto zapisoval, čo každý deň priniesol a text doplnil vždy aj o fotografiu. Kniha sa na klinike stretla s pozitívnym ohlasom a tak ho personál martinskej neonatológie požiadal, aby vytvoril niečo podobné pre všetky deti. Keďže pracuje v oblasti grafiky a tvorba kníh je v náplni jeho práce, nebol to pre neho problém.

V knihe si môžu rodičia predčasne narodeného bábätka v mierne odľahčenej forme prečítať všetky zásadné informácie, ktoré ich budú čakať. Do denníčka si môžu zapisovať svoje myšlienky, vyrozprávať sa tak so svojich ťažkostí a zároveň si prečítať texty, ktoré napísal rodič, ktorý bol v rovnakej situácii, v akej sa ocitli aj oni. „Boli sme príjemne prekvapení kvalitou spracovania a slovami, ktoré Lukáškov otecko adresoval rodičom. Myslím si, že kniha bude pozitívnou motiváciou pre rodičov, aby sa nevzdávali a že ich cesta, ktorú u nás začínajú, bude síce veľmi dlhá, ale povedie k šťastnému koncu,“ uviedla doc. MUDr. Katarína Maťašová, PhD., primárka Neonatologickej kliniky UNM. Neonatológovia  sa podľa nej opakovane stretávajú so situáciou, že keď sa dieťa narodí predčasne, rodičia sú plní obáv, neistoty a strachu a radosť z očakávaného príchodu bábätka vystrieda veľká beznádej. „Uvažovali sme, ako im túto cestu trošku uľahčiť a inšpirovali sme sa práve denníkom, ktorý otecko písal Lukáškovi. V knihe je veľa myšlienok, ktoré dokáže precítiť iba rodič, ktorý si touto cestou prešiel,“ dodala primárka martinskej nenatológie a zároveň upozornila, že je dôležité nezabúdať na to, že emócie rodičov sa vždy prenášajú aj na ich bábätko.

Tibor Záhorec spolu so svojou rodinou daroval Neonatologickej klinike UNM 800 výtlačkov Denníka predčasniatka. 400 pre dievčatá v ružovom prevedení a 400 v modrom pre chlapčekov. Texty a fotografie sú v knižke doplnené o obrázky, ktoré namaľovala Lukáškova staršia sestrička Veronika. Finančné náklady na vydanie väčšieho množstva kníh sa podarilo zaplatiť vďaka 28 darcom, ktorých mená sú vypísané v knihe. „Takáto udalosť nás vždy poteší, pre ľudí, ktorí na klinike pracujú je to aj istá forma odmeny za ich prácu. Navyše je to dar, ktorý pomôže nie len zdravotníkom, ale najmä rodičom, ktorí tu majú hospitalizované deti,“ povedal počas odovzdávania daru medicínsky riaditeľ UNM doc. MUDr. Dalibor Murgaš, PhD.

Počet predčasne narodených detí tvorí približne 10% zo všetkých detí, ktoré sa na Slovensku narodia, čo predstavuje približne 5500 predčasných pôrodov za rok. Súčasné poznatky v neonatológii umožňujú prežiť aj bábätkám, ktoré ešte donedávna nemali zdravotníci šancu zachrániť. „Pokrok v medicíne, ošetrovateľstve a technológii umožňuje posúvať hranicu života smerom na dol. Z detí, ktoré sa narodia s váhou pod 1500 gramov podľa našich štatistík prežíva približne 90% a z nich viac ako 80% bez trvalých následkov,“ dodala docentka K. Maťašová.

Zdroj: UNM

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Jarná očista, Jarná očista mesta spojila Martinčanov, ktorým nie je okolie ľahostajné

Jarná očista mesta spojila Martinčanov, ktorým nie je okolie ľahostajné

V piatok a sobotu 12.-13. apríla ulice mesta Martin zaplnilo množstvo detí a žiakov z …