štvrtok - 12. decembra, 2024
, Do Dvorany slávy slovenskej medicíny uviedli Pavla Šteinera
Foto/Zdroj: UNM

Do Dvorany slávy slovenskej medicíny uviedli Pavla Šteinera

Nové mená do Dvorany slávy slovenskej medicíny, ktorá je projektom Slovenskej lekárskej spoločnosti, pribúdajú každý rok. Aktuálne sa vrámci desiateho ročníka tejto pocty dostalo prof. MUDr. Pavlovi Šteinerovi, DrSc., ktorý patrí medzi najväčšie osobnosti nie len martinskej, ale aj československej chirurgie. Do Dvorany slávy ho uviedli ako prejav uznania a ocenenia vynikajúcich výsledkov v jeho celoživotnej odbornej klinickej, vedeckej a pedagogickej práci. Zaradil sa tak k osobnostiam slovenskej medicíny z rôznych odborov ako vôbec prvý lekár z martinskej nemocnice.

V martinskej nemocnici pôsobil dlhé roky

Prof. Pavol Šteiner pôsobil v nemocnici v Martine dlhé roky, bol významnou osobnosťou v oblasti zdravotníctva a dokázal sa presadiť aj na medzinárodnej úrovni. Pracoval sedem rokov v Londýne, kde počas vojny, keď Nemci mesto bombardovali, robil hlavného traumatológa vo viacerých londýnskych nemocniciach. Za jeho úspechy mu bol udelený titul člena Kráľovskej chirurgickej spoločnosti v Londýne.

„Po návrate na Slovensko v roku 1957 založil Chirurgickú katedru Slovenského ústavu pre doškoľovanie lekárov v Martine, a tak položil základy systémového postgraduálneho vzdelávania v chirurgii.Bol jedným zo zakladateľov Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine. Stal sa vedúcim katedry chirurgie, pričom od roku 1967 sa oddelenie stalo Chirurgickou klinikou,“spomína prof. MUDr. Július Mazuch, DrSc., ktorý bol členom jeho kolektívu a súčasne jeden z prvých asistentov chirurgickej katedry. Uvedené pracovisko prof. Šteiner viedol až do svojej náhlej smrti v roku 1969.

Vykonal prvú operáciu srdca na Slovensku

„Profesor Šteiner bol jedným zo zakladateľov slovenskej kardiochirurgie. Špecializoval sa na rozpracovanie cievnej a hrudnej chirurgie a kardiochirurgie. Medzi jeho najväčšie úspechy patrí jednoznačne prvá operácia srdca na Slovensku, ktorú vykonal v roku 1953,“ uviedol profesor Mazuch a ako ďalej dodal, prof. Šteiner bol súčasne jedným z tých, ktorí zavádzali do praxe prístroj pre mimotelový krvný obeh.

V roku 1968 vykonal so svojím tímom prvú úspešnú pulmonálnuembolektómiu pomocou mimotelového obehu v Československu a v strednej Európe. Pod  jeho vedením sa v tom čase na Chirurgickom oddelení v Martine vykonalo vyše 250 operácií srdca. Menovací dekrét akademického titulu profesor sa mu však pre nepriazeň vtedajšieho vedenia bratislavskej lekárskej fakulty dostal až po smrti.

Zdroj: UNM

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Martin, Kam za kultúrou v Martine? Z novembrovej ponuky podujatí si každý vyberie to svoje.

Kam za kultúrou v Martine? Z novembrovej ponuky podujatí si každý vyberie to svoje.

Čo, kam, kde a kedy v Martine počas novembra? Turistické informačné centrum prináša výber z …