pondelok - 27. mája, 2024
, Do projektu Úsmev pre strom sa zapojila aj Stredná priemyselná škola stavebná v Žiline

Do projektu Úsmev pre strom sa zapojila aj Stredná priemyselná škola stavebná v Žiline

Od začiatku školského roka mali školy z celého Slovenska možnosť zapojiť sa do projektu Úsmev pre strom a zabojovať tak o zaujímavé ceny. Súťaž bola ukončená 30. apríla a jej veľké finále, spojené s odovzdávaním cien a oslavou Svetového dňa životného prostredia, prebehlo 9. júna, pod názvom Stromy vo vašich rukách, v banskobystrickom centre kultúry.

Do tretieho ročníka projektu Úsmev pre strom sa zapojilo 162 škôl z rôznych kútov Slovenska. Žiaci sa pod dohľadmi svojich pedagógov snažili plniť dve povinné disciplíny – „Zbieraj a recykluj“ (zber papiera) a „Zasaď strom – Park Harmony“ (výsadba stromčekov). Dokopy vyzbierali neuveriteľných 1530 ton papiera a vysadili 2 141 stromčekov v školských areáloch.

Okrem toho sa mohli školy angažovať aj v rámci dobrovoľnej aktivity – „Vytvor kreatívny ekoprojekt“ (tvorba riešení a návrhov na ozdravovanie životného prostredia, v ktorom žijeme na tému: Negatívny dopad čiernych skládok na život v lese). Spoločne tak hľadali spôsoby, ako životné prostredie vôkol nás očistiť a jeho obyvateľov opäť vrátiť na miesta, kde mali svoj domov.

Ekoprojekty boli vskutku inšpirujúce. Nápady a samotné vnímanie žiakov boli zhmotnené vo viacerých verziách. Okrem 2D a 3D modelov žiaci napísali kreatívne projekty, eseje či rozprávky, no vytvorili aj online verzie prezentácií. To, ako by sme sa o životné prostredie mali starať, ukázali v KC Záhrada širokej verejnosti vo štvrtok, 9. júna. Boli vzorom pre malých aj veľkých. Prostredie záhrady totiž oživili nielen svojimi úsmevmi prírode, ale aj aktivitami, ktoré zeleň kultúrneho centra obohatili o ďalšie rastliny a nových obyvateľov živočíšnej ríše tohto areálu. Nový hmyzí hotel či rozšírené kvetné a bylinkové záhony tak podporia biodiverzitu a rozvoj zelene centra Banskej Bystrice. „Teší nás, že nielen žiaci prvého stupňa či škôlok, ktorých enviro výchova formuje už v útlom veku, majú o životné prostredie záujem. Tínedžeri prekvapili mnohých zúčastnených svojou aktivitou i inšpiratívnymi názormi. Vyhodnotenie tohto ročníka súťaže bolo síce náročné, no bolo najmä veľmi podnetné. Svetový deň životného prostredia sme tak oslávili netradične. Okrem aplikovania vedomostí z tohto školského roka v praxi, v KC Záhrada, sme si spoločne zatlieskali za výkony, ktoré iste našu Zem potešili,“ uviedla Anna Bieliková, Essence communications, spoluorganizátor projektu Úsmev pre strom.

Jednou z výhier bol školský výlet – 30 žiaci z každej ocenenej školy si vo štvrtok, 9. 6. 2016, užili ako jednu z výhier aj poriadny výlet. V rámci programu sa výherné školy zúčastnili exkurzie v spoločnosti SHP Harmanec, v ktorej sa vďaka jej zamestnancom zoznámili so spracovaním a výrobou papiera, ktorý žiaci poctivo celý rok zbierali nielen vo svojich školských laviciach, podporili ich susedia, obce či rodinní priatelia. Ďalšou časťou výhry bola prehliadka Harmaneckej jaskyne, ktorá bola odmenou po skúške kondície mladých žiakov vo výstupe do strmého kopca. „Veľmi som sa bála netopierov, ale keď mi sprievodca povedal, že tam prespávajú iba v zime, hneď sa mi v jaskyni páčilo viac,“ uviedla žiačka jednej z výherných škôl a dodáva „nikdy som nebola v papierenskom závode, to bol teda zážitok, som rada, že papier, ktorý som vyzbierala môže ešte niekomu pomôcť!“

„I keď sme malí, naše činy sú veľké. Tento slogan vystihuje aj nás. Som veľmi rada, že aj prostredníctvom projektu Úsmev pre strom sme už po druhýkrát mohli žiakom v praxi ukázať, prečo je starostlivosť o životné prostredie dôležitá. Teší nás, že sa k problematike postavili aktívne a nebojácne vykročili i mimo areál školy, kde vyčistili mestské priestranstvá od odpadu. Som na nich naozaj hrdá. Organizácia súťaže bola na vysokej úrovni,“ dodáva pani Snohová, Športové gymnázium Banská Bystrica.

Stromy vo vašich rukách – súčasťou výhry boli aj recyklované výrobky značky Harmony na celý rok, polrok alebo štvrťrok – podľa umiestnenia školy. Táto výhra bola školám slávnostne odovzdaná v kultúrnom centre Záhrada v Banskej Bystrici, kde pokračovala ďalšia časť ich celodenného výletu. Okrem kolektívnych ocenení boli výhry odovzdané i víťazom výtvarnej súťaže, ktorí sa potešili nielen edukačným pomôckam pre seba i školu od garanta projektu Slovenskej agentúry životného prostredia, ale i výrobkom značky Harmony či iným cenám, ktoré iste funkčne využijú v prírode. Školy si v záhrade kultúrneho centra oddýchli, niečo nové sa naučili, prostredie záhrady spoločne zveľadili, urobili si piknik, no v neposlednom rade si zatlieskali za spoločne dosiahnutý výsledok. „Stromy vo vašich rukách boli zaujímavým podujatím. Spolu s manželom sa snažíme dcéru vychovávať k ekologickému zmýšľaniu. Spoločne recyklujeme či podporujeme podujatia ako bolo to dnešné. Sme radi, že je o ne čoraz väčší záujem verejnosti. Dokazujeme tak, že naša ekologická zodpovednosť naberá na sile,“ uvádza jedna z mamičiek, ktoré prišli akciu podporiť.

Tento deň bol dôkazom toho, že úsmev (nielen pre strom) je najkrajším darom, ktorý môžeme zadarmo rozdávať širokému okoliu a ktorý urobí všetkým obrovskú radosť.

Autor: Lucia Piliarová/koordinátorka súťaže Úsmev pre strom
Foto: Úsmev pre strom

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *