streda - 28. februára, 2024
, Dobrá správa pre milovníkov literatúry: Slovesná jar 2017 začína už 6. júna!

Dobrá správa pre milovníkov literatúry: Slovesná jar 2017 začína už 6. júna!

Prvé júnové dni sa budú v Martine opätovne niesť v znamení dobrej literatúry. Najstarší slovenský literárny festival – Slovesná jar, ktorý otvorí svoje pomyselné brány už po 51. raz, má pre všetkých záujemcov tradične bohatú ponuku.

Multižánrové fórum

Podujatie organizuje Matica slovenská v gescii Slovenského literárneho ústavu MS – s finančným prispením Fondu na podporu umenia. Dávno to už nie je lokálna literárna akcia. Festival prekročil rámec písaného slova a dnes predstavuje zaujímavé multižánrové fórum. Okrem básnikov, spisovateľov a výtvarníkov sa na ňom stretávajú aj vedci, hudobníci či divadelníci, a to nielen zo Slovenska. Inak to nebude ani teraz.

V rámci Roka Jozefa Miloslava Hurbana, vyhláseného MS pri 200. výročí narodenia tejto kľúčovej osobnosti našich kultúrnych a politických dejín, Slovesnú jar otvorí divadelné predstavenie ochotníkov z Liptovského Mikuláša Kňaz s bojovným srdcom. Medzinárodný rozmer festivalu potvrdí vernisáž výstavy Cesta slovenskou Amerikou, ako aj vedecký seminár venovaný aktuálnemu 110. výročiu založenia Slovenskej ligy v Amerike. Obísť nemožno ani autorské čítanie a besedu s českými básnikmi a spisovateľmi. Kvalitní domáci literárni tvorcovia sa opätovne stretnú „na dobrej adrese“ u Jána Cígera. Jeho hosťami budú tentoraz básnik Pavol Garan, poetka Gabriela Grznárová a prozaik Peter Holka„, informuje Marián Grupač, riaditeľ Slovenského literárneho ústavu Matice slovenskej.

Nezabudli na najmladších

Samozrejme, organizátori nezabudli ani na najmladších autorov. Tí sa predstavia v rámci programu, ktorý zastrešuje revue pre mladú literatúru, umenie a spoločnosť Orol tatranský. Na svoje si tiež prídu milovníci kvalitnej hudby. Počas festivalu odohrajú koncerty muzikantské zoskupenia Čisté tvary, Carpathians Project a iné.

Slovesná jar štedrou ponukou potvrdzuje, že i táto jar bude v Martine pestrá, plná chutí a farieb. Organizátori a účinkujúci srdečne pozývajú všetkých priaznivcov literatúry a umenia, aby si prišli oddýchnuť, zabaviť sa, prehĺbiť vlastné poznanie a mnohé sa dozvedieť,“ prízvukuje Grupač. Vstup na všetkých trinásť festivalových programov je bezplatný.

Termín akcie: 6.-9. jún 2017

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *