nedeľa - 14. júla, 2024
, Dolnokubínska samospráva chce uľahčiť administratívu čerstvým rodičom
Foto: Ilustračné/Pixabay.com

Dolnokubínska samospráva chce uľahčiť administratívu čerstvým rodičom

Dolnokubínska samospráva myslí počas pandémie koronavírusu na novonarodené deti v meste. Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa radnica rozhodla doručiť mamičkám priamo do pôrodnice v Dolnooravskej nemocnice s poliklinikou MUDr. L. Nádaši Jégého všetky potrebné tlačivá k vybaveniu príspevku pri narodení dieťaťa

„Rozhodli sme sa mamičkám, ktorým sa narodí dieťatko doručiť priamo do pôrodnice všetky podklady nielen k príspevku pri narodení dieťaťa, ale aj návratku na slávnostne prijatie novonarodených detí či gratulačný list. Chceme, aby si mohli všetky dokumenty v kľude pripraviť, aby tak nemuseli na mestskom úrade a matrike zbytočne stráviť veľa času,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta.

Finančný príspevok pri narodení dieťaťa sa štandardne vybavuje na mestskom úrade, ale mnohí rodičia prichádzajú v tomto čase na úrad s obavou, prípadne chodia akútne veci vybavovať  v obmedzenom množstve. Príspevok je vo výške 100 eur a poskytuje sa rodičom, prípadne jednému z rodičov dieťaťa s trvalým pobytom na území mesta. „Žiadosť o finančný príspevok pri narodení dieťaťa je možné podať najneskôr do šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa. V žiadosti, ktorej prílohou je aj kópia rodného listu dieťaťa,  je potrebné uviesť číslo účtu, vkladnej knižky, sporenia alebo poistenia na meno dieťaťa,“ vysvetlila Katarína Trubanová z odboru sociálnych vecí a rodiny na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne.

Snahou mesta je, aby uľahčili všetkým rodičom celú administratívnu agendu, ktorá nastáva po narodení bábätka.  Je to super nápad, preto by som sa chcel poďakovať celému vedeniu mesta Dolný Kubín, že nám niečo takéto umožnilo. Keď prišla manželka z pôrodnice, tak sme si tieto dokumenty doma bez problémov vypísali. Na mestský úrad sme prišli s vypísanými dokumentami a strávili sme tu pár minút,“ konštatoval jeden z čerstvých oteckov Michal Taraj.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …