Oravské kultúrne stredisko prostredníctvom európskeho projektu obnovuje rezbársku a kamenársku tradíciu.
Tri medzinárodné plenére, jedinečná putovná výstava plastík, bedeker i dokumentárny film. To všetko budú výsledky aktuálneho medzinárodného projektu Oravského kultúrneho strediska, organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Zámer podporiť a revitalizovať tradíciu rezbárskej a kamenárskej tvorby na slovensko-poľskom pohraničí nie je nový.
„Aktuálne sa na Orave s podporou Oravského kultúrneho strediska realizujú štyri tvorivé stretnutia rezbárov a kamenárov. Zachovávajú a rozvíjajú bohatý kultúrny potenciál. Ten je na Orave prezentovaný najmä kamenárskou tradíciou rodu Bielopotockých v Oravskom Bielom Potoku siahajúcou do prvej polovice 17. storočia,“ informuje Miroslav Žabenský, riaditeľ Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne.
Stovky kamenných krížov, piet, plastík a výzdob kostolov podnes inštalovaných na severnom Slovensku a južnom Poľsku sú svedectvom zručnosti niekdajších majstrov. V oblasti rezbárskej tvorby je prezentovaný najmä tvorbou Štefana Siváňa st. a ml., významných insitných rezbárov z Babína.
„Cieľom projektu je však zachytiť a zaznamenať, tvorivo uchopiť a ucelene prezentovať a propagovať tieto prvky, rozvíjať i propagovať ich ďalej. Ako významný kultúrny atribút a prvok spoločného kultúrneho dedičstva. „Chceme vyhľadať, prezentovať, propagovať insitných tvorcov, ich výrobky a dielne, podporiť tvorbu a spoločné aktivity, poskytnúť priestor k ďalšej tvorbe a edukácii nových tvorcov, a takto, spoločne – publikáciou a vytvorením komplexnej ponuky – prezentovať aktivity a expozície prezentujúce kamenárstvo a drevorezbu ako ucelený produkt i v oblasti kultúrneho turizmu,“ približuje Žabenský.
Prvé z tvorivých stretnutí sa uskutoční od 21. do 27. mája v Oravskej Polhore. Na ňom slovenskí i poľskí autori vyrežú spoločný betlehem. Na plenéri v Babíne, realizovanom 13. – 19. augusta pod názvom Návraty k Siváňovcom, bude dominovať ako téma človek pri práci a zábave. Napokon, posledný septembrový týždeň (od 24. do 30. 9.) bude zasvätený kamenárom na plenéri v Oravskom Bielom Potoku.
„Na plenéroch sa stretnú a budú tvoriť nielen majstri – rezbári a kamenári, ale i záujemcovia, najmä tí, ktorí chcú vniknúť do tajov umeleckej tvorby, naučiť sa postupy a technológie opracovania dreva a kameňa v tradičnom štýle i pri zachovaní typických námetov. Ich pobyt je hradený z grantu. Takto usporiadatelia zabezpečia prenos kultúrnych posolstiev a zručností medzi mladých pokračovateľov.“
Plastiky, ktoré na tvorivých stretnutiach vzniknú, budú výstavne prezentované v októbri a novembri v Galérii ľudového umenia v Bielsku-Bialej, v decembri a januári 2019 v Múzeu oravskej dediny v Zuberci a na jar v Dolnom Kubíne. Neskôr sa stanú trvalou expozíciou Oravského kultúrneho strediska. Vyvrcholením projektu bude vydanie dvojjazyčného bedekra a dokumentárneho filmu, prezentujúceho a propagujúceho fenomény tradičnej ľudovej tvorby, nositeľov štýlu i expozícií. Stanú sa tak ďalšími významnými čriepkami v mozaike snáh o zviditeľnenie kultúrneho potenciálu Oravy a subregiónu Zywiec a Bielsko-Biala.
Mikroprojekt pod názvom Návraty k rezbárskej a kamenárskej tradícii na slovensko-poľskom pohraničí je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020.
foto: osvetadk