štvrtok - 21. septembra, 2023
, Ekologické bývanie predstavuje zdravší spôsob života
Foto: Shutterstock

Ekologické bývanie predstavuje zdravší spôsob života

Čoraz častejšie pociťujeme klimatickú zmenu a práve tá mnohým otvára oči. V snahe šetriť našu planétu sa mnohí uberajú k vhodnejšiemu spôsobu žitia a počet tých, ktorí začínajú chápať opodstatnenie ekologickej domácnosti narastá. V čom teda tkvie takáto šetrnosť k planéte a aký má dopad toto bývanie na životné prostredie?

Bývať sa dá aj ekologickým spôsobom a viacerí sa už o tom presvedčili. Zdravšiu podobu bývania môžete získať už pri budovaní samotných základov a voliť ekologicky prijateľnejšie piliere domu. Samotnou stavbou však takéto minimalizovanie dopadu na našu planétu nekončí, zariadiť domácnosť či celkovo fungovať už v zariadenom bývaní, dokážete oveľa zdravšie a šetrnejšie. Ekologická domácnosť je v tomto prípade tým pravým riešením, na čo všetko by ste však mali myslieť pri zariaďovaní bývania tak, aby sa vám investícia niekoľkonásobne vrátila?

, Ekologické bývanie predstavuje zdravší spôsob života
Ekologická forma bývania predstavuje zdravší variant žitia a výrazne šetrí aj životné prostredie. (Photographee.eu / Shutterstock.com)

Ekologický stavebný materiál

Voľba prírodných a recyklovateľných materiálov výrazne zmierňuje dopad na životné prostredie a navyše spájanie komponentov do jednotného celku nestojí mnoho energie či emisií, ktoré vznikajú pri štandardných stavbách. Samotná výroba materiálov je šetrná, a to isté sa týka aj celkového priebehu stavby. Dom z tehál je k prírode šetrný vo všetkých možných ohľadoch a rátať môžete s pevnou a stabilnou konštrukciou.

Ak však hľadáte materiál, čo sa bude vyznačovať dlhou životnosťou a v priestoroch bývania vám roky vydrží, vítanou voľbou bude aj drevené spracovanie. Práve drevo je totiž veľmi odolné a vydrží s vami dlhú dobu. Pokiaľ sa rozhodnete pre hrubú stavbu bez nutnosti zateplenia, ušetríte tým ako životné prostredie, tak aj vaše finančné úspory. Navyše sa vám aj návratnosť investície týmto krokom niekoľkonásobne vráti.

Preferovanie šetrnejších náterov

Pri maľovaní stien myslite na to, že v týchto priestoroch budete dlhé roky bývať a určite nebudete dávať miestnostiam každý jeden rok novú farbu či náter. Výber farby na stenu by tak mal byť ekologický a jej zloženie bezpečné bez obsahu škodlivých látok. Voliť by ste si mali také farby do interiéru, ktoré sú riediteľné s vodou a neobsahujú toxické či rakovinotvorné látky. Vyhnúť by ste sa mali aj takým, čo sú zložené z ťažkých kovov a sú hygienicky závadné, určite nechcete dýchať dennodenne ich škodliviny.

Voľba úsporného osvetlenia

Rozlúčte sa s klasickým typom žiaroviek. Ich početné využívanie značne klesá a dôvodom takéhoto poklesu sú predovšetkým ich ekologickejšie varianty. Úsporné žiarovky a tie LED výrazne šetria financie tým, že vydržia oveľa dlhšie v porovnaní s klasickým typom a ušetria okolo 80 percent elektrickej energie. Len si predstavte, koľko druhov osvetlenia máte vo vašej domácnosti a ktoré z nich sú zapnuté len pár minút, kým iné vám doma svietia hodiny. Pokojne postačí, ak vymeníte tie, čo sú najviac využívané a táto investícia sa vám vráti nižšou spotrebou energie aj viac ako o polovicu.

, Ekologické bývanie predstavuje zdravší spôsob života
Úsporné osvetlenie ušetrí enormné množstvo energie a zníži tým jej celkovú spotrebu. (Just dance / Shutterstock.com)

Prírodná voľba vnútorného zariadenia

Prírodný a dlhotrvácny nábytok je čoraz viac vyhľadávaný a mnohí takéto spracovanie vo svojich príbytkoch preferujú. Návrat k masívnemu jedálenskému stolu, mramorovej kuchynskej linke či voľba obkladačiek do kúpeľne z prírodného materiálu. Dotyk s prírodou dokážeme získať v každej jednej miestnosti a to, že sa opäť k takémuto spracovaniu vraciame, taktiež šetrí životné prostredie, no zároveň tým nijako nestráca ani samotný interiér. Prírodné spracovanie nábytku či zariadenia skrášľuje priestory a tvorí perfektný dizajnový prvok.

Rastliny majú výrazné zastúpenie

Priestory bývania pôsobia bez rastlín prázdno a bez života. Práve zeleň je výrazným oživením miestností a navyše jej prítomnosť prináša aj množstvo pozitív. Prečistenie vzduchu od škodlivých výparov, chemikálií či toxínov, zlepšenie vlhkosti v miestnosti a eliminácia prachových nečistôt. Všetky tieto benefity získate koncentráciou rastlín v domácnosti a ich pestovaním. Výrazne nám taktiež pomáhajú znížiť stres, zelená farba jednoducho upokojuje. Vďačiť zeleni v byte či dome môžete aj za nárast produktivity alebo zvýšenie kreativity, no taktiež majú aj mnoho pozitívnych účinkov na naše zdravie.

, Ekologické bývanie predstavuje zdravší spôsob života
Úsporné osvetlenie ušetrí enormné množstvo energie a zníži tým jej celkovú spotrebu. (Just dance / Shutterstock.com)

Ak sa okrem zariaďovania domácnosti upriamite aj na veci každodennej potreby a tie nahradíte šetrnejšou verziou, výrazne tým ušetríte životné prostredie. Ozdobné rastliny v byte budú skvelou náhradou nepraktických dekorácií a prírodné materiály vám poslúžia dlhé roky. Zabudnite na plastové prevedenia a umelé spracovania nábytku, žiť sa dá oveľa ekologickejšie a šetríte tým nielen našu planétu, ale aj vaše finančné prostriedky. Návratnosť prvotnej investície bude totiž enormná. Vyskúšate si aj vy ekologickú formu bývania?

 

 

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

kancelarske potreby, Dobite si batérie: Skvelé tipy pre viac energie na prácu aj život

Dobite si batérie: Skvelé tipy pre viac energie na prácu aj život

Načerpať energiu je dôležité pre všetky činnosti nášho každodenného života. Či už ste vystresovaní z …