nedeľa - 19. mája, 2024
, Emília Vášaryová bude patrónkou 15. ročníka festivalu Dotyky a spojenia

Emília Vášaryová bude patrónkou 15. ročníka festivalu Dotyky a spojenia

Herečka Emília Vášáryová bude patrónkou 15. ročníka divadelného festivalu Dotyky a spojenia, ktorý sa uskutoční od 17. do 22. júna 2019 v Slovenskom komornom divadle (SKD) v Martine. Emília Vášáryová na festival Dotyky a spojenia pricestuje v dvojúlohe – ako patrónka aj ako herečka v inscenácii Činohry Slovenského národného divadla (SND) Pred západom Slnka.

Martinské divadlo malo vždy dôležité miesto v slovenskom divadelníctve“ 

Dotyky a spojenia sú výberovou, nesúťažnou prehliadkou inscenácií, ktoré mali premiéru v slovenských divadlách v uplynulej sezóne. 15. ročník festivalu uvedie inscenácie, ktoré vznikli v období od apríla 2018 do apríla 2019.

Keď prišlo martinské divadlo hosťovať do Bratislavy s inscenáciami Miloša Pietora a Ľuba Vajdičku, bol to obrovský sviatok, doniesli so sebou kus toho svojho zápalu. Neskutočná tradícia a ten duch tam zostal,“ povedala Emília Vášáryová, pre ktorú je česť festival Dotyky a spojenia otvoriť. Podľa nej je dôležité a vzácne, keď sa divadelníci stretávajú a zároveň ocenila, že festival dáva priestor aj inscenáciám študentov VŠMU. Jedným z jej najväčších divadelných zážitkov bola práve inscenácia SKD Dotyky a spojenia (1988) režiséra Romana Poláka, podľa ktorej dostal festival svoje meno. Martinské divadlo malo vždy dôležité miesto v slovenskom divadelníctve a aj dnes tam vznikajú zaujímavé a dobré inscenácie,“ dodala.

Divadelný festival má za sebou 14 úspešných ročníkov

„Vážime si, že pani Emília Vášáryová prijala našu ponuku byť patrónkou 15. ročníka festivalu. Teší nás, keď ju vidíme v populárnom festivalovom tričku so sloganom BUDEM TAM. Tešíme sa, že osobne otvorí náš festival. Tešíme sa tiež na jej prítomnosť v Martine počas festivalu,“ povedala programová riaditeľka festivalu Monika Michnová.

SKD Martin ako hlavný organizátor prestížneho divadelného festivalu na Slovensku má za sebou úspešných 14 ročníkov. Ide o najväčšiu prehliadku inscenácií aktuálnej divadelnej sezóny. Tohtoročný program zverejnia organizátori v druhej polovici mája. „Festival vyhľadáva inšpiratívne, odvážne divadelné prístupy a témy. Ponúka platformu na konfrontáciu tvorby divadelníkov, ktorí pôsobia na Slovensku, vrátane tvorby divadiel národnostných menšín,“ dodala Monika Michnová.

Dôležitou súčasťou programu festivalu sú aj diskusie o divadle. Podľa jeho programovej riaditeľky je dôležité poskytnúť tvorcom spätnú väzbu a pomenovať stav, v ktorom sa súčasné divadlo na Slovensku aktuálne nachádza. Martin sa tak na konci sezóny aj tento rok stane hlavným mestom divadla na Slovensku.

Zdroj: Zuzana Golianová

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …