sobota - 13. apríla, 2024
, Erik Bartoš: Analógový zen

Erik Bartoš: Analógový zen

Galéria Plusmínusnula pozýva všetkých nadšencov umenia na vernisáž výstavy Erika Bartoša s názvom Analógový zen, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 14. januára o 18.00 hod. Výstava potrvá do 5. februára v čase od 12.00 hod do 17.00 hod. každý pracovný deň.

Erik Bartoš má v garáži neporiadok ale dokáže si tam oddýchnuť. Je mediálny umelec a 3D animátor, no k tomu prvému sa nerád priznáva. V minulosti vymýšľal komplikované hi-tech projekty a bojoval s ich chybami, dnes sa uspokojí s vecami takými, aké sú.

Erik Bartoš, samozrejme, žiadnu garáž nemá. Je to metafora pre miesto, kde sa môže skryť a uzavrieť do vlastného sveta. Dielňa s nepotrebnými vecami, ktoré človek ešte niekedy určite využije. Môže tam ležať napríklad niekoľko desiatok pokazených neóniek. Keď nefunguje jedna neónka, lezie to na nervy a je treba sa jej rýchlo zbaviť. Spektakulárne prostredie z množstva neuroticky blikajúcich neónových trubíc je však o niečom inom. Štartéry sa zo všetkých síl snažia, no znovu a znovu sa im nedarí a trubice zhasínajú. Čo sa dá tiež pochopiť ako metafora napríklad pre neúspešné umelecké pokusy alebo celý životný príbeh. Otázka sebareflexie Erika Bartoša zostáva otvorená. A nakoniec, práve inštalácia Analógový zen môže znamenať zmierenie. Akceptáciu reálneho stavu vecí a udalostí. Po dlhých rokoch boja s problémami digitálnych technológií využíva Bartoš jednoduchú analógovú chybu bežného predmetu a z tejto chyby ťaží maximum. Výsledok stojí za to. Príďte si do jeho garáže oddýchnuť aj Vy.

Erik Bartoš (1984) je absolvent ateliéru Michala Murina na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Vo svojej tvorbe využíva prvok interaktivity, modeluje v 3D, pracuje s animáciou alebo senzorickými systémami. Jeho diela sú veľmi jednoduché, no zároveň dokážu vyjadriť univerzálne životné problémy, prírodné zákony a všehomíro.

Autor: Katarína Gatialová/kurátorka výstavy
Foto: Galéria Plusmínusnula

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *