štvrtok - 25. júla, 2024
, Ferrata na Martinské hole: Prebiehajú opravy, návštevnosť nad 10 000, najpreferovanejšia je B-éčkova trasa!

Ferrata na Martinské hole: Prebiehajú opravy, návštevnosť nad 10 000, najpreferovanejšia je B-éčkova trasa!

Ani vy sa už neviete dočkať až vybehnete na Martinské hole prostredníctvom ferraty? Ešte stále je potrebné si počkať. Uzávera pre všetkých priaznivcov turistiky i adrenalínu platí do 31. mája.

V súčasnosti prebieha na ferrate oprava istiacich prvkov, ktoré zima poškodila (stúpačky, laná, borháky, popadané stromy). „Na oprave sa podieľajú profesionáli a dobrovoľníci Horskej záchrannej služby (HZS), ďalej naši priatelia a kamaráti. Málokto si uvedomuje, koľko času to zaberie,“ informuje Vladimír Šedek, riaditeľ HZS Veľká Fatra. Veľká voda nahromadila aj popadané a polámané stromy, ktoré zahatili potok a bolo nutné ich odstrániť.

Preferovanejšia je ľahšia trasa

Návštevnosť ferraty sa v sezóne odhaduje nad 10 000 ľudí. „A to sú iba tí, ktorí sa zapíšu do knihy, ale odhadom asi do 15000,“ dodáva Šedek. Preferovanejšia je podľa neho B-éčkova trasa, nakoľko je ľahšia. Informácie o dĺžkach a pod. nájdete aj prostredníctvom služby Google alebo (https://hiking.sk/hk/ar/3216/ferrata_hzs_pristupovy_naucny_chodnik.html). Každoročne prebiehajú na ferrate aj cvičné záchranné akcie pre zdokonalenie postupov.

Nepreceňujte svoje sily a používajte ferratový set

Ferrata nie je vhodná pre malé deti. Jej priechodnosť je možné si prezrieť aj na webovej stránke Horskej záchrannej služby www.hzs.sk. „Každoročne máme niekoľko úrazov a bývajú aj ťažké, kedy záchrana môže trvať aj niekoľko hodín, nakoľko použitie vrtuľníka tu nie je možné. Stáva sa aj, že sa turisti zaseknú a potom ani hore ani dole…:))) V podstate, ak majú problém hneď na začiatku, lepšie je nepokračovať,“ upozorňuje Šedek.

Foto: HZS

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

uc sa v muzeu, Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Uč sa v múzeu! Objavujte tradičné remeslá počas prázdnin

Na nové vedomosti nemusíte čakať, kým sa začne škola. Letné prázdniny a začiatok školského roka môžete …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *