sobota - 22. júna, 2024
, Festival KioSK zmení Žilinu na divadelnú scénu

Festival KioSK zmení Žilinu na divadelnú scénu

Ôsmy ročník festivalu nového slovenského divadla a tanca KioSK sa uskutoční v dňoch 23. – 26. júla v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie, Novej synagóge a budove Elektrární. Oproti minulým ročníkom chce do diania vo väčšej miere vtiahnuť aj obyvateľov mesta a časť programu sa preto odohrá vo verejných priestoroch Žiliny.

Tohtoročnou témou festivalu je vzťah osobné vs. politické. Budeme sledovať reflexiu spoločensko-politických tém, angažovanosť či apolitickosť, oscilovanie umenia medzi týmito pólmi a ich vzájomnú príťažlivosť či nezlúčiteľnosť,“ vyslovila Barbora Uríková, dramaturgička prehliadky.

Keďže téma rieši práve angažovanosť, zámerne sa jeho program viac ako po minulé roky zameria na verejný priestor a bežných obyvateľov. Bude odhaľovať skryté priestory (Elektrárne), starým dá nový význam (trhovisko), pretvorí námestie na zónu pripomínajúcu revolúciu (Mariánske námestie), ale nevyhne sa ani prehliadanej časti mesta (Bratislavská ulica). „Verejný priestor Žiliny bude okupovaný umelcami, ktorí doň vniknú ako červíci a budú meniť jeho významy,“ doplnil Martin Krišof, dramaturg festivalu.

Hlavný program festivalu predstaví tvorbu renomovaných slovenských umelcov žijúcich doma, ale aj v zahraničí. Tanečník a choreograf Milan Tomášik, v súčasnosti aktívny na medzinárodnej scéne, uvedie svoju najnovšiu inscenáciu Lovecká sezóna. Jedným z ťažiskových predstavení je Clear od jedného z najznámejších tanečných súborov na Slovensku, Debris Company. Predstavenie spracúva Descartove filozofické úvahy do divácky príťažlivej a zrozumiteľnej scénickej výpovede.

Pre Žilinčanov bude zaujímavé sledovať premenu priestoru budovy Elektrárne na Ulici republiky. V nej sa uskutoční premiérové uvedenie umeleckej inštalácie Stanislava Dobáka a Jamie Lee (Južná Kórea). Umelci v nej strávia desať dní, aby ju pretvorili na veľkú divadelnú scénu. Výsledný projekt pod názvom Dreams (Sny) je tanečná, filmová a fotografická inštalácia založená na snových príbehoch, obrazoch a spomienkach.

V sobotu o 17.30 vystúpi na Mariánskom námestí Divadlo koňa a motora s hrou Othello is black. Na podklade Shakespearovskej drámy hovorí o aktuálnych témach, akými je sila politickej a rasovej demagógie. Rovnaké predstavenie uvedú aj v rómskej kolónii na Bratislavskej ulici. Na festivale sa však predstavia aj s hrou pre deti Žabáci a to v parku pri Stanici. Česká dvojica František Kowolowski a Jiří Surůvka zas vstúpi do priestoru trhoviska so sociálno-kritickou divadelnou akciou Cheap Art for Bad Times (Lacné umenie na ťažké časy). Aký zmysel má pre bežných ľudí umenie, budú zisťovať počas verejného predaja miniatúr známych umeleckých diel.

Všetky predstavenia vo verejnom priestore, ako aj ranné diskusné fóra, filmové projekcie a večerné tanečné párty na Stanici sú bezplatné. Podrobné informácie nájdete na oficiálnej stránke festivalu www.kioskfestival.sk. Podujatie je súčasťou Žilinského kultúrneho leta.

zdroj: zilina.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *