pondelok - 20. mája, 2024
, Festival vedy – Európska noc výskumníkov 2015 v Žiline

Festival vedy – Európska noc výskumníkov 2015 v Žiline

Festival vedy – Európska noc výskumníkov sa uskutoční v posledný septembrový piatok 25.9.2015 v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline a v Tatranskej Lomnici.

Žilinská Noc výskumníkov bude prebiehať od 9:00 do 21:00 hod. v priestoroch nákupného centra Aupark Shopping Center pod záštitou primátora mesta Žilina Igora Chomu, predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára a rektorky Žilinskej univerzity v Žiline Tatiany Čorejovej.

Oficiálne otvorenie Festivalu vedy sa uskutoční o 10:00 hod. v prítomnosti pozvaných hostí – zástupcov mesta Žilina, Žilinského samosprávneho kraja, a tiež odborných partnerov festivalu zo Žilinskej univerzity v Žiline, a riaditeľa Aupark Shopping Centra.

Tento rok sa festival vedy ponesie v duchu motta „VEDA JE BUDÚCNOSŤ SLOVENSKA“ a návštevníci si budú môcť pozrieť vzrušujúce ukážky vedeckých činností a objavov v 27 stánkoch. Nepochybne k nim budú patriť roboty v animovanom prostredí, prehliadka robotických aplikácií využívaných pri výučbe, elektrická motokára či elektromobily. Zahrať sa s inteligentnými robotmi Vám umožní robotická súťaž First Lego League.

Naučte sa s nami cudzí jazyk, rozhýbte svoje kosti tancom a vytvorte vlastný model mozgu. Odhaľte kde všade okolo nás sa využívajú prvky automatizácie a zažite ako vyzerá virtuálny svet pomocou 3D skenera.

Každý hasič, potápač, chemik i lezec musí mať poriadnu zásahovú výstroj! To ako vyzerá špeciálna výstroj a hasičský zásah, či ako správne poskytnúť prvú zdravotnú pomoc Vám ukážu priamo profesionáli.

Lietadlo ako skener, rola moderátora na vlastnej koži, fungovanie železníc, simulácie dopravy, ako sa postarať o svoje oblečenie, a rozpoznať škodlivé látky v oblečení. To všetko a mnoho ďalších nových objavov Vás čaká na festivale vedy Európska Noc výskumníkov 2015 v Žiline.

Celodenná prehliadka najnovších výsledkov slovenskej vedy a výskumu bude doplnená sprievodným programom na pódiu, prednáškami, zábavnými vedeckými kvízmi a súťažami. Prednášky Vám predstavia humanoidného robota, objasnia čo majú spoločné hojdačka a most, a poradia Vám, ako sa dostať na študijný a výskumný pobyt v zahraničí.

Príďte objaviť budúcnosť prostredníctvom vedy!

Bližšie informácie o programe nájdete na:
https://www.nocvyskumnikov.sk/program/mesto-zilina/aupark-shopping-center.html

Festival vedy – Európska noc výskumníkov: Celoeurópsky projekt

Festival vedy – Európska noc výskumníkov 2015, organizuje Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, o. z. – SOVVA v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, Centrom vedecko-technických informácií SR – CVTI SR a portálom EurActiv.sk.

Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou v rámci programu Horizont 2020 – Akcie Marie Sklodowska-Curie. Podujatie je súčasťou celej vlny akcií, ktoré sa v tento deň konajú aj v ďalších 33 krajinách a vo viac ako 360 mestách Európy.

Noc výskumníkov je jedinečné stretnutie výskumníkov, ktorí vykročia z laboratórií na pôdu miest a nákupných centier, aby sa stretli s deťmi, študentmi a verejnosťou dychtiacou po poznaní. Cieľom podujatí je oboznámiť širokú laickú verejnosť so slovenskými vedcami, výskumníkmi a s výsledkami ich práce.

Ústredným celoeurópskym motívom projektu je motto – Researchers are among us / Vedci sú medzi nami. Snahou je poukázať na skutočnosť, že výskumníci sú bežní ľudia, ktorí však majú zaujímavé a výnimočné zamestnanie. Výsledkami svojej práce prispievajú k zlepšeniu života nás všetkých, no mimo nej vedú bežný život. V rámci všetkých festivalových podujatí dochádza k intenzívnej interakcii medzi stovkami vedcov z najkvalitnejších vedeckých inštitúcií na Slovensku a širokou verejnosťou. Ide o jedno z mála veľkých podujatí, ktoré neprináša len zábavu, ale ktorého ambíciou je predovšetkým vzdelávať a motivovať verejnosť k vzdelávaniu a k výberu vedeckej kariéry.

V tomto roku na Slovensku očakávame vyše tisícky zúčastnených vedcov, viac než 30 tisíc účastníkov z radov študentov a celkovo viac než 160 tisíc návštevníkov.

Autor: Monika Petraninová
Foto: oficiálny plagát

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *