sobota - 22. júna, 2024
, Folklórny festival Jánošikove dni 2016 sľubuje tradície aj novinky

Folklórny festival Jánošikove dni 2016 sľubuje tradície aj novinky

Blížiaci sa 54. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej, pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča, sa uskutoční v dňoch 4. až 7. augusta 2016. Hlavným organizátorom podujatia je Obec Terchová, spoluorganizátormi sú Žilinský samosprávny kraj a Krajské kultúrne stredisko v Žiline, s finančným prispením Fondu na podporu umenia.

Už celé štvrťstoročie má tento populárny a divácky vyhľadávaný festival medzinárodný charakter a za ten čas sa na ňom predstavilo niekoľko tisíc účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta. Kľúčovým slovom festivalu je v tomto roku kontinuita ako zdôraznenie princípu nepretržitého historického, duchovného, osobnostného a medzigeneračného pokračovania v plnohodnotnom využívaní komplexného ľudského, tvorivého a prírodného potenciálu Terchovej a jej okolia.

Jánošíkove dni 2016 budú trvať štyri dni a organizátori pripravili tradične bohatý a pestrý program. Popri dominantnom folklóre nebudú chýbať ani koncerty world music, výstavy (Môj vienok zelený dolu vodou padá… – vernisáž v Makovického dome v Žiline je otváracím programom festivalu; výstava výtvarných diel Zdena Horeckého; výstava fotografií jubilujúceho tvorcu Milana Kosca), prezentácie ľudových remesiel, divadelné predstavenie Kubo (v naštudovaní Terchovského národného divadla), premietanie filmov, ohňostroj a iné sprievodné akcie. Osobitne sa treba zmieniť o pokuse vytvoriť rekord v najväčšom počte spoločne hrajúcich heligonkárov.

Po dobrých skúsenostiach z uplynulých rokov sa opätovne uskutoční Tanečný dom, samostatné detské programy a program seniorských súborov a skupín z celého Slovenska. Neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa Jánošíkových dní býva od roku 1968 divácky atraktívny konský vozový sprievod – s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch. Ako je všeobecne známe, ide o erbové podujatie Jánošíkových dní. Veľkú pozornosť púta i nedeľňajšia svätá omša za nositeľov ľudových tradícií (za aktívnej účasti krojovaných muzikantov a spevákov z domova i zo sveta).

Nezabudnuteľné zážitky a iskrivú atmosféru sľubuje, ako už tradične, piatkový terchovský galavečer s príznačným názvom „Hrajže mi muzička, nebeský andele…“, v rámci ktorého sa predstaví folklórny výkvet Jánošíkovho kraja (5. augusta, 20.30 hod.). V sobotňajšom medzinárodnom galaprograme v amfiteátri Nad bôrami (6. augusta, 20.30 hod.) vystúpia účinkujúci zo Slovenska, Ruska, Slovinska a Českej republiky. Záverečné slovo bude, samozrejme, opätovne patriť monumentálnemu Terchovskému symfonickému orchestru. Po skončení piatkového a sobotného večerného galaprogramu si budú môcť záujemcovia vypočuť a zahrať terchovskú muziku v šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami (23.30 hod. – 04.00 hod.). Napĺňa sa tak predstava, aby terchovská muzika – zapísaná v decembri 2013 do UNESCO – znela nielen na javiskách, ale aj pri každej vhodnej príležitosti.

54. ročník Jánošíkových dní vyvrcholí v nedeľu 7. augusta originálnym predstavovaním furmanov a muzík (12.30 hod.), a záverečným galaprogramom v amfiteátri Nad bôrami V súzvuku s domovom aj so svetom (15.00 hod.) – pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára. Predstavia sa v ňom folklórne súbory, skupiny a sólisti z Terchovej, Horného Považia, Oravy, Kysúc, Turca a Liptova + FS Podpoľanec z Detvy ako hosť.

V rámci 54. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sa na piatich pódiách (amfiteáter Nad bôrami, festivalové šapitó, areál pod sochou Juraja Jánošíka, Relaxačno-informačné centrum Terchovec, Kultúrny dom A. Hlinku) predstaví takmer 1 200 účinkujúcich zo Slovenska, Ruska, Slovinska a Českej republiky. Organizátori prosia divákov, ktorí prídu na programy do amfiteátra Nad bôrami, aby v prípade nepriaznivého počasia nepoužívali dáždniky, ale pršiplášte.

Počas Jánošíkových dní, presnejšie od 5. do 7. augusta, bude na ceste č. II/583 v obci Terchová:
– v piatok 5. augusta v čase od 16.00 hod. do 21.00 hod.
– v sobotu 6. augusta v čase od 10.00 hod. do 21.00 hod.
– v nedeľu 7. augusta v čase od 9.00 hod. do 17.00 hod.
úplná uzávierka dopravy!

Uzávierka dopravy nebude platiť pre účastníkov festivalu, linkové autobusy SAD, vozidlá zásobovania a vozidlá s právom prednostnej jazdy. Tranzitujúci majú možnosť obchádzky, ktorá bude vyznačená dopravnými značkami. Na parkovanie vozidiel účastníkov festivalu budú vyčlenené krajnice miestnych komunikácií v obci a označené verejné priestranstvá. Plynulosť dopravy bude na exponovaných miestach v obci zabezpečená aj prostredníctvom svetelného signalizačného zariadenia a organizátormi podujatia.

, Folklórny festival Jánošikove dni 2016 sľubuje tradície aj novinky

Foto: oficiálny program, terchova.com

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *