pondelok - 27. mája, 2024
, Hasiči z Kláštora pod Znievom postavia máj všetkým ženám
foto: obecklastor.sk

Hasiči z Kláštora pod Znievom postavia máj všetkým ženám

Členovia druhého najstaršieho hasičského zboru v Turci postavia posledný aprílový deň v Kláštore pod Znievom máj všetkým ženám z obce. Podľa dlhoročného veliteľa Dobrovoľného hasičského zboru obce (DHZO) aj Dobrovoľného hasičského zboru, občianskeho združenia Jána Pyšného je stavanie mája jednou z tradičných akcií miestnych hasičov.

„Po máj väčšinou ide rovnaká partia, ale pripájajú sa k nim aj mladší. Dva týždne predtým ho chodíme odseknúť, očistí sa, olúpe a potom sa donesie. Vystúpia aj deti zo škôlky, poviažu si stužky na máj, zahrá im harmonikár a máj sa postaví. Pri stavaní mája sa nám už stalo, že padol a zlomil sa. Ale skrátili sme ho a postavili aj tak. Ideálny máj je vysoký tak 16 metrov, lebo potom je už veľmi ťažké ho dvíhať. Treba veľa ľudí a  musia byť zohratý tím, aby vedeli, ako ho postaviť,“ vysvetlil Pyšný.

Hasičský zbor oslávi 145 rokov

V Kláštore pod Znievom oslávia 11. mája 145 rokov založenia hasičského zboru. V roku 1874 ho založili obce Kláštor pod Znievom, Lazany a Slovany. Prihlásilo sa 60 členov a prvým veliteľom sa stal Dr. Matej Korauš – vynikajúci lekár, ale aj známy vedecký pracovník a pedagóg. „Z historickej techniky sa zachovala napríklad hasičská striekačka z roku 1932, ktorá je plne funkčná. V roku 2015 sme rozšírili náš vozový park o hasičskú pracovnú plošinu a zásahové vozidlo Iveco Daily, ktoré sme dostali ako dar od ministerstva vnútra,“ uviedol Pyšný.

Doplnil, že v obci je 146 dobrovoľných hasičov, z toho je 20 členov hasičskej jednotky DHZO, ktorá chodí na zásahy. „Naša jednotka je zaradená do A kategórie. Môžeme povedať, že je funkčná a schopná vykonávať svoju činnosť. Dostávame dotácie od ministerstva vnútra, od obce a snažíme sa aj privyrobiť si. Máme tiež dve hasičské družstvá žiakov – dievčatá a chlapci, máme dorastencov dievčatá a chlapcov. Záujem je, ale už nie ako kedysi. Upadá to s počítačmi, už to mladých tak nebaví. Ale sú takí, ktorí to ťahajú,“ podotkol veliteľ dobrovoľných hasičov.

Osobitnou kapitolou je šport

Osobitnou kapitolou je podľa neho hasičský šport. „V ňom sme dosahovali a dosahujeme veľa úspechov. Ich základ pokladajú obetaví ľudia, ktorí začali od základov pracovať s deťmi a mládežou. Úspechy družstiev detí, mládeže aj dospelých na okresných kolách sú už pre nás akousi samozrejmosťou. Dobré meno a rešpekt súperov nám robia aj pohárové súťaže, čoho dôkazom je zbierka víťazných i putovných pohárov. Za týmito úspechmi sa však skrýva veľa potu, síl, odriekania a fyzickej i psychickej práce,“ zdôraznil Pyšný.

Zdroj: TASR

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Noc múzeí a galérií, Noc múzeí a galérií v SNM v Martine ponúkne špeciálny program v troch múzeách. Všetky môžete navštíviť na jednu vstupenku!

Noc múzeí a galérií v SNM v Martine ponúkne špeciálny program v troch múzeách. Všetky môžete navštíviť na jednu vstupenku!

Netradičná noc plná nových poznatkov, aktivít i zábavy čaká všetkých, ktorí zavítajú do Slovenského národného …