nedeľa - 19. mája, 2024
, Hľadáte Inšpirácie? Nájdete ich na tejto výstave

Hľadáte Inšpirácie? Nájdete ich na tejto výstave

Dlhoročné členky Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov Emília Kmeťová a Marcela Pajurková predstavia svoje diela v klubových priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine. Výstava pod názvom „Inšpirácie“ nám prostredníctvom viacerých výtvarných techník  zobrazí fantáziu a nazeranie na svet autoriek vystavených diel.

Emília Kmeťová so svojou tvorbou začínala ešte popri zamestnaní, ako „študentka“ vzdelávania pre dospelých v skupine  pod vedením Evy Bebčákovej pri ĽŠU v Martine, 1998 – 2001. Tu sa zoznámila s rôznymi výtvarnými technikami. Aj keď  pôvodne chcela len maľovať na sklo, oslovili ju aj iné výtvarné techniky a médiá, pastel, akvarel, enkaustika, ale najmä maľba akrylom. Najradšej však maľuje dedinky v ich pôvodnom rozložení s chalúpkami, kostolíkmi a zvoničkami, pôvabné krajinky či pestré kvety.

Rada má tiež farebnosť a insitu. Zúčastňuje sa na plenéroch, výtvarných hodinách a na výstavách,  organizovaných najmä našim Turčianskym kultúrnym strediskom v Martine. Pravidelne sa zúčastňuje celoslovenskej súťaže Výtvarné spektrum, kde niekoľkokrát aj postúpila do krajského kola a získala viacero ocenení. V súčasnosti často pracuje pod odborným vedením učiteľov – výtvarníkov, preto sa aj jej výtvarný prejav stáva zrelší, rozmanitejší a odvážnejší.

Marcela Pajurková je členkou Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov od roku 2006. Umelecké základy maľovania, kreslenia, modelovania a grafických techník dostala už na ĽŠU v Martine. Jej učitelia boli také osobnosti ako Jozef Vongrej a Oľga Krysková. Dnes najobľúbenejšia technika autorky je kresba ceruzkou, rudkou, tušom a suchým pastelom. Zúčastňuje sa nielen výtvarných, ale aj fotografických súťaží, na ktorých už získala viacero ocenení. Výstava bude verejnosti sprístupnená od 6. septembra do 5. októbra 2018 v klubových priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine.

 Zdroj: Radoslav Pančík, TKS v Martine

, Hľadáte Inšpirácie? Nájdete ich na tejto výstave

 

 

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …