sobota - 22. júna, 2024
, HORALFEST 2016: Festival umeleckej tvorby o horách

HORALFEST 2016: Festival umeleckej tvorby o horách

Horský internetový klub (HIK) v spolupráci s mestom Ružomberok, Zväzom slovenských fotografov a cestovateľským portálom Infoglobe organizujú v poradí už 9. ročník medzinárodného festivalu umeleckej tvorby o horách – HORALFEST 2016, ktorý vôbec po prvýkrát opustí oblasť Vysokých Tatier a presunie sa do mestského prostredia.

V dňoch 11. a 12. novembra budú patriť priestory Kultúrneho domu Andreja Hlinku v Ružomberku horalom, ktorí budú súťažiť v troch tradičných kategóriách, t.j. film-video, fotografia a literatúra na témy súvisiace s prírodou, horami a aktivitami, či osudmi ľudí v nich.

Festival Horalfest 2016 prinesie do mesta Ružomberok bohatý program nielen pre súťažiacich, ale aj pre širokú verejnosť. Súťažiaci účastníci sa môžu tešiť na tematické workshopy či verejné prezentovanie ich tvorby. Návštevníci si zas môžu vychutnať fotografické výstavy, projekcie outdoorových filmov, ale i besedy s výnimočnými hosťami.

, HORALFEST 2016: Festival umeleckej tvorby o horáchFestival začne v piatok 11. novembra slávnostnou vernisážou spojenou s oceňovaním víťazov celoslovenského podujatia Horský fotomaratón vo foajé Veľkej dvorany. Následne sa program presunie do kinosály, kde prebehne oficiálne otvorenie festivalu, po ktorom sa môžete tešiť na besedu s horolezeckou legendou Mariánom Šajnohom, ktorý poodhalí svoju diagnózu horolezca. V kresle ho vystrieda zástupca mladšej generácie horalov, a to známy horský dokumentarista Rasťo Hatiar, ktorý vás vtiahne do fascinujúceho sveta outdoorovej dokumentaristiky. Besedy obohatí aj premietanie filmu Obyčajní chlapci či hudobné vystúpenie miestneho folklórneho súboru Salatin. Piatkový večer ukončia projekcie súťažných a nesúťažných outdoorových filmov.

Od sobotného rána 12. novembra na súťažiacich i návštevníkov festivalu čakajú workshopy s odbornými garantmi, ktoré vystrieda voľný festivalový program. V rámci neho môžete zažiť komentovanú prehliadku mesta Ružomberok, turistickú vychádzku na neďaleký vrch Čebrať či vyskúšať si umelú lezeckú stenu.

Neskoršie poobedie bude v znamení projekcie filmov, ktoré vystrieda slávnostný Večer víťazov. Ten bude v znamení vyhlasovania výsledkov a odovzdávania cien tým najlepším účastníkom Horalfestu. Chýbať nebudú ukážky z ocenených diel, ako aj špeciálni hudobní hostia zo zahraničia v podaní  speváčky Claari či Miloša Doležala jr. Záver podujatia spestrí tombola.

Počas konania festivalu budú k dispozícii aj prezentačné stánky, kde si verejnosť môže odniesť zaujímavé materiály nielen zo Slovenských hôr. Vstup na festival je voľný.

Kompletný festivalový program nájdete na stránke horalfest.sk. Upozorňujeme, že na niektoré časti sprievodného programu je potrebná registrácia vopred.

, HORALFEST 2016: Festival umeleckej tvorby o horách

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *