utorok - 18. júna, 2024
, Hospodársku budovu Budatínskeho hradu premenia na expozíciu drotárstva

Hospodársku budovu Budatínskeho hradu premenia na expozíciu drotárstva

Zrekonštruovaná hospodárska budova v areáli Budatínskeho hradu v Žiline bude slúžiť ako výstavný priestor a postupne v nej vznikne stála expozícia drotárstva.

Oprava druhého podlažia sa len začala

Podľa predsedníčky Žilinského kraja (ŽSK) Eriky Jurinovej opravili budovu vďaka programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko za viac ako jeden milión eur. Celkovo sa do areálu Budatínskeho hradu investovalo vyše 6,7 milióna eur z eurofondov a prostriedkov ŽSK. „Tretie podlažie je zrekonštruované a je tam expozícia drotárstva. Začína sa rekonštrukcia druhého nadzemného podlažia. Veríme, že keď sa podarí, urobí sa ďalší zaujímavý okruh pre návštevníkov hradu. Potom nám zostáva už len zrekonštruovať fasádu najhlavnejšieho objektu hradu, a budeme mať zrenovovanú celú kultúrnu pamiatku. Predpokladám, že na dokončenie najnevyhnutnejšej rekonštrukcie hradu potrebujeme ešte vyše 1,2 milióna eur,“ povedala Jurinová.

Rekonštrukciu hospodárskej budovy sa podarilo skrátiť na sedem mesiacov. Podľa technického riaditeľa Róberta Škrkoňa počas rekonštrukcie intenzívne komunikovali s pamiatkarmi, Považským múzeom aj ŽSK. „Všetko sa robilo nanovo. Z technického hľadiska tu boli len holé múry a zdegradované omietky. Maľby sa podarilo zreštaurovať podľa nájdených fragmentov. Sú tu nové omietky, podlaha, elektroinštalácia, kúrenie,“ uviedol technický riaditeľ spoločnosti, ktorá v minulosti pracovala aj na Bytčianskom zámku či hrade Strečno.

Expozícia potrebuje na prípravu svoj čas

Riaditeľ Považského múzea Michal Jurecký pripomenul, že hospodárska budova je na staršom renesančnom opevnení a postupom času z opevnenia vznikla samostatná baroková budova. „Jej vznik môžeme odhadnúť do polovice 18. storočia. Z barokového výrazu sú, bohužiaľ, zachované len niektoré steny. Počas 19. storočia bola kompletne prerobená do klasicistického štýlu a dnes máme možnosť vidieť obmenu práve do tohto obdobia. Práce, ktoré sa tu vykonali, skutočne odrážajú stav, ako to mohlo v tom období vyzerať,“ vysvetlil Jurecký.

V zrekonštruovanej budove je momentálne nainštalovaná výstava s drotárskou tematikou, ktorá je v podstate predvojom stálej expozície. „Na výstave skúšame, ako tu niektoré veci fungujú. Výstava bude prístupná pre verejnosť len krátko a v novej sezóne by sme už chceli otvoriť stálu expozíciu drotárstva. Považské múzeum v Žiline získa po dlhých rokoch pre drotárstvo samostatný pavilón,“ uzavrel Jurecký.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Detská nedeľa, Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa 2. júna 2024 v …