nedeľa - 14. júla, 2024
, Hosťom festivalu Hory a Mesto Žilina bude aj Pavol Barabáš

Hosťom festivalu Hory a Mesto Žilina bude aj Pavol Barabáš

Strhujúce športové výkony, neopakovateľné zážitky z hôr a silné ľudské príbehy si môžu diváci opäť po roku vychutnať v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie. Od piatku 16. do nedele 18. septembra sa tu uskutoční 4. ročník festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a Mesto Žilina.

Vo filmovej ponuke nebude chýbať ani jeden z titulov ocenených na „domovskom“ festivale v Bratislave,“ pozýva Peter Hapčo, dramaturg kultúrneho centra Stanica. Hlavnú cenu Grand Prix tento rok získal poľský dokument K2 – dotknúť sa neba o ceste detí slávnych horolezcov do Karakoramu, kde chcú porozumieť neprekonateľnej sile, ktorá ich rodičov ťahala do hôr a neskôr ich pripravila o život. Medzi ocenenými snímkami je aj viacero slovenských dokumentov – film Vo vetre kopýt ukazuje netradičný a vo svete ojedinelý chov koní vo voľnej prírode v prostredí Muránskej planiny a Slovenského raja. Kaľamárka sa zas venuje vývoju skalolezenia v lokalite Kaľamárka od predvojnového obdobia až po súčasnosť. „Celkovo je v programe takmer 30 filmov, je teda z čoho vyberať,“ dodáva Hapčo.

Popri množstve premietaní rozdelených do tematických blokov (Skala, Sneh, Vzduch, Horské bicykle, Voda… ) čaká návštevníkov viacero pútavých prednášok a sprievodných podujatí. „Účasť na festivale potvrdil známy slovenský dokumentarista Pavol Barabáš, ktorý uvedie svoj najnovší dokument Sloboda pod nákladom o vysokohorských nosičoch v Tatrách. O pokuse vystúpiť na Everest ťažkou Boningtonovou cestou prídu porozprávať účastníci tohtoročnej expedície Ján Madarás a Michal Novota,“ doĺňa Linda Jamborová z organizačného tímu festivalu.

V sobotu poobede si môžete dať „do tela“ v atraktívnych športových disciplínach v parku pri Stanici. K dispozícii bude cvičná lezecká stena pod Rondlom, viaceré aktivity zo svojho portfólia pripraví združenie Endorfun 2790 – mestské a horské centrá aktívneho oddychu – bungee running, slackline, hod sekerou, či lezenie po pivných bedničkách do výšky. Do cvičenia typu workout zasvätí záujemcov Jakub Slotta, ktorý stojí za značkou Body Beat Workout. Pútavú interaktívnu prezentáciu s témou Bezpečnosť na horách bude mať pripravená aj Horská služba. Už tradične nebude chýbať večerný žúr, ani veľkoplošná maľba na stene pod Rondlom.

Predpredaj vstupeniek: https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/8039/hory-a-mesto-zilina-2016

Webhttps://www.stanica.sk/2016/09/hory-a-mesto-zilina-2016/

, Hosťom festivalu Hory a Mesto Žilina bude aj Pavol Barabáš

Autor: Peter Hapčo/PR manažér
Foto: Stanica Žilina-Záriečie

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *