streda - 19. júna, 2024
, Rosenfeldov palác bol slávnostne otvorený

Rosenfeldov palác bol slávnostne otvorený

Vedenie mesta spolu so vzácnymi hosťami dnes slávnostne otvorili brány Rosenfeldovho paláca, ktorý prešiel komplexnou obnovou. Po takmer dvojročnej rekonštrukcii bude slúžiť na reprezentatívne účely mesta Žilina a takisto ako nové centrum kultúry v našom meste. Rosenfeldov palác bol oficiálne skolaudovaný dňa 2. augusta 2016.

„Dnes je pre mesto Žilina významný deň. Podarilo sa nám zachovať a kompletne zrenovovať historickú budovu Rosenfeldovho paláca, ktorá už u mnohých Žilinčanov zanechala veľa spomienok. Chcem veľmi pekne poďakovať všetkým zainteresovaným stranám a ľudom, čo sa do projektu rekonštrukcie zapojili a mali dostatok síl a chute zachrániť túto krásnu pamiatku pre ďalšie generácie Žilinčanov,“ povedal primátor Igor Choma počas príhovoru.

Výzva na predkladanie ponúk za účelom realizácie zákazky Rekonštrukcia kultúrnej pamiatky – Rosenfeldov palác bola zverejnená 9. októbra 2014. Súťaže sa zúčastnilo sedem uchádzačov. Z dôvodu snahy získania čo najnižšej ceny, ktorá bude šetriť prostriedky fondov Európskej únie (Regionálny operačný program) a Európskeho hospodárskeho priestoru (Nórske fondy), ako aj daňových poplatníkov mesta Žilina (rozpočet mesta Žilina), bola realizovaná elektronická aukcia, prostredníctvom ktorej sa podarilo predpokladanú cenu 2 550 327,05 eura (bez DPH) znížiť na 2 155 833,33 eura (bez DPH). Verejné obstarávanie bolo ukončené 10. júna 2015 uverejnením výsledku vo Vestníku verejného obstarávania. Dokumentácia o verejnom obstarávaní bola úspešne podrobená kontrole zo strany riadiacich orgánov, resp. správcov programov pre čerpanie príslušných fondov.

Vďaka súčasnej rekonštrukcii sa palác zachoval pre budúce generácie takmer v pôvodnom stave s mnohými umelecko-remeselnými detailmi, akými sú napríklad okenné a dverné výplne s ozdobnými kovovými mrežami, drevené obklady stien, štukatérska výzdoba interiérov, pôvodné svietidlá, vitrážové leptané sklá okien, monumentálne hlavné schodisko s mramorovým zábradlím, kovové zábradlie zadného schodiska, ale aj kovaný plot s hlavnou bránou. Okrem pamiatkových, umeleckých, výtvarných a architektonických hodnôt je palác hodnotný i z hľadiska ucelenosti diela a spoločenského významu.

Autor: Pavol Čorba/hovorca mesta Žilina
Foto: Mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *